Prostsza droga do miliardów na B+R

opublikowano: 08-11-2013, 00:00

W nowym programie Horyzont 2020 na beneficjentów czeka 70 mld EUR. Do sięgnięcia po nie mają zachęcić prostsze zasady finansowania.

Startuje największy ramowy program finansujący badania i innowacje w UE — „Horyzont 2020”. W ciągu najbliższych siedmiu lat na ten obszar popłynie z Brukseli do naukowców i przedsiębiorców ponad 70 mld EUR. Nowy instrument zastąpi dotychczasowy 7. Program Ramowy (7PR), ale nie będzie to zwykła kontynuacja. Marchewką dla naukowców i przedsiębiorców mają być znaczne uproszczenia w zasadach finansowania projektów.

Zobacz więcej

FOT. RGB Stock

— Pojawiły się znaczne ułatwienia w procedurach. Chodzi zarówno o etap przygotowywania wniosków, jak i rozliczania projektów. Z dwunastu do ośmiu miesięcy skrócony będzie też termin między złożeniem wniosku a otrzymaniem dotacji — wymieniała Maire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, podczas wczorajszej inauguracji programu w Warszawie. Program będzie miał bardziej spójny system finansowania innowacji — od koncepcji naukowej, przez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań.

Pojawi się też możliwość dwustopniowej procedury oceny wniosków — beneficjenci w pierwszym etapie będą przygotowywać tylko skrócony opis projektu. „Horyzont 2020” jest oparty na trzech filarach. Na część, z której mogą korzystać przedsiębiorcy, czyli finansowanie badań w przemyśle, pójdzie 17 mld EUR. Te pieniądze zostaną przeznaczone na obszary określone jako ważne dla gospodarki, czyli m.in. technologie informacyjno-komunikacyjne, mikro- i nanoelektronikę oraz biotechnologię. Nie zabraknie też euro na zaawansowane technologie produkcji i przetwarzania oraz fotonikę.

— Jednym z priorytetów nowego programu jest większe wsparcie innowacji w firmach z sektora MSP. Co ważne, pojawią się instrumenty wychodzące naprzeciw potrzebom krajów i regionów o niższym potencjale naukowym i innowacyjnym. Już najwyższy czas, abyśmy w globalnym wyścigu przesuwali się na coraz wyższe pozycje — podkreśla Barbara Kudrycka, minister nauki.

Na razie jest jeszcze mnóstwo do zrobienia — obecnie Polska zajmuje w UE 12. miejsce pod względem liczby zespołów realizujących projekty w 7PR i 19. pozycję, jeśli chodzi o odsetek tych, którym udało się uzyskać grant. Oprócz wsparcia, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy, program ma jeszcze dwa filary — wspomagający badania naukowców (budżet tej części jest wyższy niż ten dla firm i wynosi 24,4 mld EUR) i badania na rzecz wyzwań społecznych (pula to 29,7 mld EUR). Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone 11 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu