Prosty sposób na mądre kapitały

Bartosz Dyląg
31-05-2007, 00:00

Fachowcy zgodnie podkreślają, że czasy dla prywatnych inwestycji kapitałowych będą coraz lepsze.

Fundusze Private Equity i Venture Capital

Fachowcy zgodnie podkreślają, że czasy dla prywatnych inwestycji kapitałowych będą coraz lepsze.

Zakończone wczoraj w Warszawie forum organizowane było przez „Puls Biznesu” i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Inwestorów Kapitałowych. Prelegenci starali się przekonać przedsiębiorców, że choć fundusze private equity to wprawdzie tylko jedna z wielu dróg inwestowania w rozwój przedsiębiorstwa, to jednak mają nad innymi tę wyższość, że dają nie tylko gotówkę, ale także fachowe rady.

W jednej sali toczyły się prelekcje, w tym samym czasie w sąsiedniej zainteresowani praktyczną stroną transakcji PE/VC mogli skorzystać z warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Ernst & Young. Zainteresowanie było ogromne, w obu salach zasiadło ponad 400 osób, wśród nich przedsiębiorcy, przedstawiciele firm zarządzających funduszami oraz kancelarii prawnych.

Na wysokiej fali

Konferencję rozpoczął Sławomir Janiszewski, dyrektor w zespole fuzji i przejęć w dziale doradztwa transakcyjnego Ernst & Young. Tłumaczył, że samodzielny rozwój przedsiębiorstwa nie musi być jedyną drogą rozwoju, a zaangażowanie inwestora strategicznego może umożliwić odniesienie sukcesu.

— Na etapie wstępnym właściciel firmy musi się zastanowić, na ile gotów jest podzielić się ryzykiem i zyskami — podkreślił Sławomir Janiszewski.

W dalszej części uczestni- cy mogli dowiedzieć się, że większość inwestycji private equity jest lewarowana kredytem, choć tego typu rozwiązanie jest znane w Polsce zaledwie od kilku lat.

— Ten instrument to „inteligentny” kredyt, dostosowany strukturą i warunkami do rodzaju transakcji i profilu klienta. W grę wchodzą inwestycje strategiczne, dlatego ważne jest, by był to kredyt długoterminowy — mówiła Krystyna Gottman-Narożna, dyrektor sekcji finansowania akwizycji Investkredit Bank AG.

Potem było spojrzenie w przeszłość. Barbara Nowakowska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, odpowiedziała na pytanie, co zmieniło się na rynku PE/VC od pierwszego Forum Venture Capital sprzed czterech lat.

Otóż zmieniło się sporo. Polska jest już członkiem Unii Europejskiej. Bardzo wyraźnie wzrosły wskaźniki makroekonomiczne, na czele z PKB i eksportem, a także znacznie spadły koszty kredytów bankowych. Od końca 2002 r. czterokrotnie wzrosła kapitalizacja warszawskiej GPW. Fundusze działające w tym czasie w Polsce uzyskały bardzo dobre wyniki. Wszystko to spowodowało, że zagraniczne instytucje finansowe chętnie inwestują w fundusze z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które byłyby w stanie rozwijać się i konkurować na globalnym rynku.

Wykupy menedżerskie

Piotr Oskroba, wiceprezes Krokus Private Equity, omówił rolę funduszy private equity w spółkach planujących debiut giełdowy. Firma jest przez nie bardzo szczegółowo analizowana. To ważne, ponieważ debiut giełdowy wiąże się z napływem sporej ilości gotówki i źle zarządzane przedsiębiorstwo może się nią „zachłysnąć”. Równie istotne jest to, że fundusz wprowadza profesjonalny system nadzoru właścicielskiego i raportowania.

Zenon Dąbrowski z DBG Eastern Europe omawiał teoretyczne aspekty wykupów menedżerskich, takie jak np. podejście funduszu do transakcji, warunki uzyskania finansowania, harmonogram procesu oraz możliwe struktury transakcyjne. Na przykładzie Ergis pokazał transakcję przeprowadzoną przez fundusz DBG i zapewniał, że idą lepsze czasy dla wykupów menedżerskich.

A za rok… kolejne forum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Dyląg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prosty sposób na mądre kapitały