Prosument czeka na zmianę ustawy

DI
13-06-2014, 00:00

Prawie w całości zrealizowano już wypłaty w ramach programu „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii”, w części dedykowanej kolektorom słonecznym.

Budżet realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu wynosił 450 mln zł. Program został wdrożony we współpracy z bankami w 2010 r. Do maja 2014 r. zrealizowano 61 126 przedsięwzięć, zaś łączna powierzchnia zainstalowanych kolektorów przekroczyła już 420 tys. mkw. NFOŚiGW wydał taki komunikat po tym, jak Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej zaalarmował, że kończą się już pieniądze w programie 45-procentowych dopłat na zakup i montaż kolektorów, a mechanizm dystrybucji pieniądzy nowego programu Prosument jest niedopracowany.

NFOŚiGW odpowiada, że spełnił swoją misję dla kolektorów słonecznych i od początku wdrażania programu informował zainteresowane instytucje i podmioty o terminach jego zakończenia. Przypomina też, że 26 maja 2014 r. ruszył program priorytetowy Prosument, w ramach którego również będą wspierane mikroinstalacje OZE. Obecnie przyjmowane są wnioski od jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Do końca czerwca planowane jest wdrożenie programu Prosument dla Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „Wyłącznie z powodów ograniczeń ustawowych uruchomienie programu Prosument we współpracy z bankami nastąpi niezwłocznie po wprowadzeniu stosownych zmian w ustawie prawo ochrony środowiska” — napisano w komunikacie NFOŚiGW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Prosument czeka na zmianę ustawy