Protekcjonizm kosztuje

KL
opublikowano: 15-11-2011, 00:00

KOMENTARZ

ANDRZEJ ARENDARSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Oblisko 360 mld USD rocznie zwiększyłby się światowy eksport, gdyby udało się dojść do porozumienia w sprawie znoszenia barier w światowym handlu w tzw. rundzie negocjacyjnej Doha, prowadzonej w ramach Światowej Organizacji Handlu. Wynika to z opracowania przedstawionego przez Komisję Europejską i przygotowanego przez paryski ośrodek Centre for International Prospective Studies. Dodatkowo, zniesienie ograniczeń w takich sektorach, jak chemiczny, elektroniczny i maszynowy, dołożyłoby kolejne 146 mld USD do światowego eksportu.

Można by przypuszczać, że te kolosalne kwoty powinny ostatecznie przekonać polityków do znoszenia barier w międzynarodowym handlu. Niestety tak nie jest, a protekcjonizm gospodarczy na świecie kwitnie. Według raportu Komisji Europejskiej z października br., który dotyczy protekcjonizmu w krajach G20, od 2008 roku wprowadzono do światowego handlu nie mniej niż 424 bariery (131 w ostatnich 12 miesiącach). Z kolei Światowa Organizacja Handlu szacuje liczbę nowych restrykcji, wprowadzonych od momentu wybuchu kryzysu finansowego, na ponad 670.

Od momentu wybuchu kryzysu finansowego wielokrotnie mieliśmy okazję słyszeć deklaracje przedstawicieli najważniejszych światowych gospodarek, mówiące o chęci i potrzebie znoszenia ograniczeń w wymianie handlowej i otwarciu krajów na inwestycje. Liberalizacja światowego handlu miała być jednym ze sposobów walki z kryzysem. Za deklaracjami nie poszły jednak konkretne działania. Cła ochronne, blokowanie dostępu zagranicznym inwestorom, czy wreszcie promowanie haseł typu „Buy American” — to wciąż popularne środki na zwiększanie konkurencyjności rodzimych gospodarek. Stosują je wszyscy. Także Unia Europejska, która jednocześnie tropi tego typu praktyki na całym świecie. Wydaje się, że dopóki widmo kryzysu nie przestanie zagrażać globalnej gospodarce, trudno będzie oczekiwać w tej kwestii przełomu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu