Prywatny, a może państwowy?

Paweł Janas, ISB, Reuters
16-04-2004, 00:00

Minister skarbu twierdzi, że Skarb Państwa nie utracił wpływów w Orlenie. Ale czy jest on jego spółką?

Kolejny dzień gorących debat o Orlenie. Opozycja jest oburzona objęciem stanowiska przewodniczego rady nadzorczej PKN Orlen przez Jana Wagę, reprezentującego Kulczyk Holding, mniejszościowego akcjonariusza spółki. Jej posłowie uważają, że brak sprzeciwu wobec tej kandydatury doprowadził do uszczuplenia wpływów Skarbu Państwa w spółce. Minister się broni.

— Skarb Państwa, dysponując 27 proc. udziałów, ma większość członków w dziewięcioosobowej radzie nadzorczej — mówi Zbigniew Kaniewski, minister skarbu.

Przekonywał też, że zmiany w składzie rady nie ograniczają możliwości kontynuacji prac nad wyjaśnieniem zarzutów audytorów, stawianych zarządowi spółki.

Dziwne pytanie

Zaskakująca jest reakcja Orlenu na dyskusję na temat pozycji Skarbu Państwa w spółce. Zarząd koncernu skierował pismo do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z prośbą o podanie definicji „spółka Skarbu Państwa” i odpowiedź na pytanie, czy Orlen jest taką spółką. Analitycy są zaskoczeni.

— Żadna spółka giełdowa nie może być uznana za spółkę Skarbu Państwa. Stąd pytanie Orlenu to jak zwrócenie się do rektora uniwersytetu z pytaniem, czy dwa razy dwa jest cztery — twierdzi Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

O co więc chodzi? Może o efekt propagandowy. Mniejsza rola państwa to też większa szansa na utrzymanie status quo w składzie zarządu Orlenu. Jego przedstawiciele chcą jak najszybszego dokończenia prywatyzacji firmy. Podkreślają, że obecność państwa w spółce zmniejsza zainteresowanie inwestorów.

Obietnica ministra

Może to mieć znaczenie w sytuacji, gdy Orlen stara się o fuzję z węgierskim koncernem paliwowym MOL, chce kupić czeski Unipetrol oraz rumuński Petrom. Tymczasem wczoraj Zbigniew Kaniewski zapowiedział, że do końca kwietnia (wbrew wcześniejszym oczekiwaniom) nie zostaną podjęte żadne istotne decyzje dotyczące Orlenu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, ISB, Reuters

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Prywatny, a może państwowy?