Przebudowa drogi do rozliczenia w PIT

opublikowano: 29-04-2015, 00:00

Chce mieć magazyn, musiał przebudować skrzyżowanie. Fiskus zgodził się, aby przedsiębiorca zaliczył to do kosztów.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile zgodnie z przepisami nie są zaliczane do kosztów — przypomina dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej w tym miesiącu interpretacji podatkowej. Zwraca przy tym uwagę, że związek wydatku z oczekiwanymi efektami należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku i musi się on do nich przyczynić obiektywnie.

Dyrektor katowickiej izby dzieli ponadto koszty uzyskania przychodu na bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu oraz koszty pośrednie. I do tej drugiej grupy zalicza wydatki, które czekają wspólnika spółki jawnej, adresata wydanej interpretacji. Spółka jest producentem wyrobów ze szkła i planuje budowę magazynu na działce stanowiącej jej własność. Urząd miasta wydał decyzję o warunkach zabudowy dla tej inwestycji, w której określił warunki zagospodarowania terenu.

Nakazał m.in. przebudowę włączenia drogi gminnej (prowadzącej na teren inwestycji) do drogi krajowej. Uznał, że obecny stan nie odpowiada wymaganiom stawianym przez przepisy i jest niewystarczający dla wjazdu na potrzeby transportu towarów. Nowa hala magazynowa zostanie dopuszczona do użytku pod warunkiem przeprowadzenia wspomnianej przebudowy. Spółka poniosła koszty przebudowy skrzyżowania drogi gminnej z drogą krajową i remontem części drogi gminnej prowadzącej do zakładu. Wydatki dotyczyły inwestycji na terenie nienależącym do producenta, ale były konieczne, aby otrzymał zezwolenia na rozbudowę firmy. Zgodnie z porozumieniem z urzędem miasta, spółka musiała je pokryć z własnych funduszy.

Ponieważ nikt jej nie zwróci tych wydatków, chce je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wspólnik przyznaje, że te koszty nie są związanie z inwestycją w obcym środku trwałym, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie przewiduje w katalogu wydatków uznanych za koszty podatkowe przedsięwzięć w rodzaju zrealizowanego przez spółkę. Jednak jest ono uzasadnione gospodarczo — poprawi dojazd do miejsca prowadzonej działalności gospodarczej i zapewni bezpieczeństwo.

Efektem poniesionych kosztów będzie w przyszłości powstanie przychodu, bo dają tego realną szansę, bądź zachowanie albo zabezpieczenie źródła ich uzyskania. Organ podatkowy podziela tę argumentację. Uznaje prawo zaliczenia takich wydatków do kosztów działalności (pod warunkiem ich właściwego udokumentowania), w dacie ich poniesienia. Zwrócił przy tym uwagę, że wspólnik powinien je rozliczyć proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku spółki (interpretacja nr IBPBI/1/4511-80/15/AP). [IWA] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przebudowa drogi do rozliczenia w PIT