Czytasz dzięki

Przecena akcji chińskich spółek z powodu obaw epidemii

opublikowano: 23-01-2020, 06:55

Około 80 proc. chińskich spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Szenzen taniało w czwartek, co spowodowało największy spadek indeksów rynkowych od lipca.

Główny indeks giełdy w Szanghaju spada obecnie o 2,65 proc., a giełdy w Szenzen traci 3,5 proc. Indeks CSI 300, największych spółek notowanych na obu giełdach, spada o 3,0 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Inwestorów niepokoją informacje o zakazie wyjazdów z Wuhan, w którym w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy pojawił się nowy koronawirus i gdzie spowodował on już śmierć 17 osób. Chińskie władze medyczne ujawniły, że kilka z nich nie miało objawu w postaci gorączki, co stawia pod znakiem zapytania metodę wyszukiwania osób chorych stosowaną w centrach komunikacji, jak porty lotnicze. Z drugiej strony wskazano, że wiele z dotychczasowych ofiar koronawirusa cierpiało już wcześniej na poważne choroby.

- Zamknięcie Wuhan wzmocniło obawy dotyczące wirusa – powiedział Wu Xianfeng, analityk Lonteng Asset Management Ltd. – Rosnąca liczba przypadków wpływa na apetyt inwestorów na ryzyko w krótkim terminie i może opóźnić napływ pieniędzy na rynek akcji oczekiwany po księżycowym Nowym Roku – dodał.

Inwestorzy sprzedają akcje chińskich spółek obawiając się, że epidemia rozszerzy się pomimo działań władz w okresie świątecznych wyjazdów z okazji obchodów księżycowego Nowego Roku. W piątek chińskie rynki finansowe nie będą już działały z tego powodu.

- Kluczowym wskaźnikiem dla mnie będzie liczba nowych przypadków – powiedział Li Shiyu, dyrektor zarządzający Guangdong Xiaoyu Investment Management Co. – Epidemia może osiągnąć szczyt za dwa tygodnie i mam nadzieję, że zacznie wtedy słabnąć. Zmniejszyłem swoje pozycje biorąc pod uwagę, że rynek będzie pod presją. Jeśli trend nowych przypadków zachorowań będzie spadkowy, rozważę ponowne kupno akcji – dodał.

Wśród najmocniej przecenionych spółek znalazł się Wuhan Department Store Group Co., właściciel domów towarowych w Wuhan. Drożały mocno akcje spółek produkujących popularne środki ochronne, m.in. producentów masek Zhende Medical Co., Jiangsu Nanfang Medical Co. i Tianjin Teda Co. Inwestorzy szóstą sesję z rzędu pozbywali się akcji dostawców dóbr codziennego użytku oczekując, że epidemia ograniczy ich zakupy.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane