Przecena EUR/USD

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 25-02-2013, 00:00

Najważniejszym punktem ubiegłego tygodnia, który stał się zarazem katalizatorem umocnienia dolara, była publikacja protokołu z posiedzenia FOMC.

Ewidentny rozłam w łonie Komitetu stawia pod poważnym znakiem zapytania przyszłość programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Skup aktywów prowadzony przez Fed w ostatnich latach negatywnie oddziaływał na siłę dolara, windował światowe indeksy giełdowe i ceny złota. Jednocześnie europejskie banki zdecydowały o przedwczesnym zwrocie zaledwie 62 z 524 mld EUR, pożyczonych przed rokiem od EBC w ramach drugiej rundy LTRO. Nie można liczyć, że powtórzy się fala zwyżek rynkowych stóp procentowych sprzed miesiąca, która była głównym motorem aprecjacji euro. Eurodolar tydzień kończył pod 1,32, a w perspektywiekilku dni zniżkować będzie w kierunku 1,3250. Dodatni odczyt dynamiki produkcji przemysłowej, podwyższenie perspektywy ratingu (A-) Polski przez agencję Fitch ze stabilnej na pozytywną i stosunkowo jastrzębia treść komunikatu z posiedzenia RPP, zaowocowały umocnieniem złotego do euro i przejściowym spadkiem kursu do 4,15. W nadchodzących dniach najważniejszym wydarzeniem w strefie euro będą wybory do włoskiego parlamentu, których wynik jest wielką niewiadomą. Mimo że możliwość rozpoczęcia skupu długu przez EBC nie pozwoli na kolejny wybuch wyprzedaży na rynku obligacji, to Włochy czeka w najlepszym przypadku spowolnienie tempa reform lub pogrążenie się sceny politycznej w chaosie i ponowne wybory w czarnym, ale realnym scenariuszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy