Przecena kukurydzy największa od 17 lat

Największą przeceną od 1996 r. zareagowały notowania kukurydzy na ubiegłotygodniowy raport o stanie zapasów ziarna w USA.

Marcowy raport amerykańskiego departamentu rolnictwa był szokiem dla inwestorów z rynków surowcowych. Publikowany co kwartał dokument nie tylko jest głównym źródłem informacji na temat zapasów najważniejszych zbóż w USA. To też pierwsza przymiarka do szacunków wielkości zbiorów w nadchodzącym sezonie. Największym zaskoczeniem był odczyt wielkości zapasów kukurydzy.

Rezerwy ziarna w będących jego największym producentem i eksporterem na świecie USA sięgnęły w marcu blisko 5,4 bln buszli. Tymczasem rynek spodziewał się, że nie przekroczą nawet 5,0 bln buszli. Wcale nie bardziej optymistycznie zabrzmiała rządowa prognoza przewidująca, że amerykańscy farmerzy obsieją w tym sezonie 97,3 mld akrów, co byłoby największym areałem od 1936 r.

— Hodowcy bydła zużyli mniej paszy od oczekiwań, do czego przyczyniło się zmniejszenie pogłowia o 7 proc. w skali kraju — tłumaczył w wywiadzie dla Bloomberga Dennis DeLaughter, analityk firmy doradczej Vantage RM. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. W trzy sesje notowania ziarna w transakcjachterminowych na giełdzie w Chicago załamały się o 12,7 proc.

To oznacza ich najmocniejszy trzydniowy spadek od maja 1996 r. oraz powrót do poziomów sprzed suszy z ubiegłego lata, najgorszej tego typu katastrofy w USA od lat 30. ubiegłego wieku. 13-procentowe straty w ubiegłorocznych plonach, powodujące spadek zapasów kukurydzy do najniższego poziomu od dziesięciu lat to już jednak przeszłość.

Inwestorzy spekulują, że zgromadzone zapasy wystarczą jednak do wrześniowych żniw, a te będą jednymi z najbardziej obfitych w historii. Głęboka wyprzedaż nie ominęła także pozostałych zbóż. Największe spadki od 2011 r. zaliczyły kontrakty na pszenicę, której zapasy niespodziewanie wzrosły o 2,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Tymczasem soję przeceniono najmocniej od września. Choć ubiegłoroczna susza i wzmożony eksport do Chin zmniejszył amerykańskie zapasy tego ostatniego ziarna do najniższego poziomu od dziewięciu lat, to i tak były one wyższe od oczekiwań. Presję na spadki cen ograniczyła jednak zapowiedź obsiania w tym roku mniejszych areałów niż w 2012 r. To reakcja farmerów na rosnącą produkcję tego ziarna w Ameryce Południowej. Jak przewiduje departament rolnictwa, Brazylia wyeksportuje w tym roku 38,4 mln ton zboża, dzięki czemu awansuje na pozycję największego eksportera na świecie.

— Zmniejszone tegoroczne zasiewy soi w USA to jedyne korzystne dane w całym raporcie. Za dalszymi spadkami cen ziarna przemawiają jednak silne argumenty, z ogromnymi zbiorami w Ameryce Południowej na czele — komentował Lawrence Kane, ekspert firmy doradczej Stewart-Peterson Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przecena kukurydzy największa od 17 lat