Przecena na europejskich rynkach akcji

opublikowano: 19-05-2022, 12:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 traci 2,4 proc. dzień po największej od dwóch lat przecenie na rynkach akcji w USA.

Awersję do ryzyka wywołały słabe raporty kwartalne amerykańskich detalistów, które ożywiły obawy osłabienia wyników spółek w okresie wysokiej inflacji i zacieśniania polityki monetarnej, mogącego spowodować wyhamowanie wzrostu gospodarczego. Dodatkowo europejskich inwestorów niepokoi wyraźny spadek kontraktów na indeksy amerykańskich rynków, który może sygnalizować dalszy ciąg przeceny za oceanem.

Podaż przeważa w 9 z 10 segmentach rynku. Najmocniej tanieją akcje spółek oferujących niecykliczne dobra konsumpcyjne (-3,5 proc.), na przykład browarów, oraz cykliczne dobra konsumpcyjne (-2,6 proc.), jak dostawców artykułów wyposażenia domowego. Jako jedyny rośnie segment energii (mniej niż 0,1 proc.).

FTSE 100 spada w Londynie o 2,7 proc., drożeją tylko 3 spółki wchodzące w skład indeksu. W Paryżu spadają kursy 39 z 41 francuskich blue chipów z indeksu CAC, który traci 2,4 proc. We Frankfurcie DAX spada o 2,2 proc. i tanieją akcje 36 z 40 niemieckich blue chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane