Przed Pelionem nie lada wyzwanie

KZ, ISBNews
opublikowano: 28-08-2014, 15:33

Pelion ocenia, że powtórzenie w 2014 roku wyniku grupy z ubiegłego roku będzie dużym wyzwaniem, poinformował wiceprezes Jacek Dauenhauer.

W I półroczu br. zysk netto Pelionu spadł o 53,2% r/r do 26,5 mln zł.

"Wynik po 6 miesiącach tego roku jest gorszy o ponad 50% rok do roku. Drugie półrocze ub. roku nie było takie dobre, jak pierwsze. Nie zmienia to jednak faktu, że powtórzenie wyniku 2013 będzie dużym wyzwaniem. Pierwszy i drugi kwartał z pewnością nas do niego nie zbliżył" - powiedział Dauenhauer podczas konferencji prasowej.

W I półroczu Pelion osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 3 797 mln zł, co oznacza wzrost o 2,7% w skali roku, przy czym w hurcie nastąpił wzrost o 4,8% r/r , a w detalu - spadek o 3,8% r/r. Marża na sprzedaży spadła o 10% r/r do 403,3 mln zł.

Zysk EBITDA zmniejszył się o 39,3% r/r do 65,3 mln zł, zaś zysk netto spadł o 53,2% do 26,5 mln zł.

"Nie są to wyniki, które możemy z dumą zaprezentować. To jeden ze słabszych okresów naszej działalności. To, z czego możemy być zadowoleni to ciągły wzrost sprzedaży. Nie jesteśmy tu gorsi od rynku"- podkreślił.

"Dynamika przychodów Pelionu w poszczególnych segmentach była wyższa w I półroczu i mamy nadzieję, że drugie półrocze pod tym względem będzie podobne" - powiedział prezes Jacek Szwajcowski.

Dauenhauer poinformował, że spadek marży na sprzedaży nastąpił wskutek obniżki marży urzędowej oraz narastającej konkurencji zarówno w segmencie detalicznym, jak i hurtowym. Nie udało się natomiast tego spadku zrekompensować obniżeniem kosztów operacyjnych o prawie 2% w skali roku.

Wskaźniki rentowności w I półroczu również spadły w ujęciu rocznym - rentowność netto o 0,8 pkt proc. do 0,7%, rentowność marży na sprzedaży - o 1,5 pkt proc. do 10,6%, rentowność EBITDA - o 1,2 pkt proc. do 1,7%.

Dauenhauer poinformował, że wpływ wyników spółki Polbita na wyniki Pelionu w całym roku będzie marginalny ze względu na fakt, że prawdopodobnie będą one konsolidowane przez krótki okres.

"W tym roku finansowym wpływ sieci drogerii Natura na wynik 2014 będzie marginalny. Być może to będą 2,3 tygodnie, kiedy będziemy konsolidować te wyniki" - powiedział.

Wiceprezes poinformował też, że na razie Pelion, pomimo coraz trudniejszego otoczenia rynkowego i prawnego, nie ma planów zmiany polityki dywidendowej.

"Mamy długoterminową politykę dywidendową . Nie sądzę, aby to się zmieniło. Do tej decyzji mamy jeszcze rok" - powiedział.

Skonsolidowany zysk netto Pelionu w 2013 roku wyniósł 100,2 mln zł wobec 57,4 mln zł rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży sięgnęły 7301,99 mln zł w 2013 r. wobec 6 685,52 mln zł rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Przed Pelionem nie lada wyzwanie