Przedłuża się korekta na europejskich giełdach

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 08-05-2003, 13:14

W oczekiwaniu na efekty posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego indeksy na naszym kontynencie spadają. Korekta, po zbliżeniu się do trzymiesięcznych szczytów, trwa więc już drugą sesję.

Rynek nie wierzy raczej w cięcie stóp w eurolandzie, ale czeka na komentarz Wima Duisenberga, szefa instytucji.

Mocno spadła wycena banku ABN Amro. 5-proc. pakiet akcji spółki sprzedał konkurencyjny ING. Właściciel polskiego BSK w ten sposób redukuje ryzyko związane z rynkiem kapitałowym.

Jeszcze mocniej spada kurs Commerzbanku. To efekt odrzucenia możlwości przejęcia inwestora BRE Banku przez HVB Group.

W Madrycie zawieszono handel akcjami Banco Zaragozano. Brytyjski Barclays ma przejąć spółkę za 1,4 mld EUR, a premia udziałowców wyniesie ponad 13 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia notowań.

Dobre wyniki koncernu BMW poprawiają jego kurs o 3 proc. Znacznie gorzej wiodło się w I kwartale browarowi Carlsberg. Kurs duńskiej spółki traci ponad 10 proc., bo obecna kontrolujący polski Okocim inwestor ostrzegł, że nie zrealizuje prognoz w całym roku.

Jeszcze raz rozczarowały linie lotnicze KLM. 180 mln EUR straty w I kwartale to o 40 proc. więcej niż oczekiwał rynek. Holenderski przewoźnik nie dostrzega oznak ożywienia w branży. Tracą też Swiss International Airlines, które w tym tygodniu na fali spekulacji o próbie przejęcia podwoiły swoją wartość.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przedłuża się korekta na europejskich giełdach