Przedsiębiorcy atakują resort finansów

opublikowano: 18-03-2013, 17:29

Ministerstwo Finansów tworzy przepisy korzystne dla mafii okradających budżet państwa – grzmi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Organizacja kierowana przez Cezarego Kaźmierczaka ruszyła z misją pociągnięcia do odpowiedzialności karnej wysokich urzędników fiskusa za ułatwianie działalności oszustom podatkowym.

- Niemal od 20 lat w Ministerstwie Finansów przygotowywane są regulacje o których wiedzą w zasadzie tylko grupy przestępcze. Na ich podstawie przez 2-3 lata dokonują one oszustw a opinia publiczna dowiaduje się o tym dopiero po ujawnieniu przez media. W każdej takiej sprawie przestępcy nie zostają ujęci. Co najwyżej aresztuje się kilku tzw. słupów a odpowiedzialnością za przekręty obarczani są uczciwi przedsiębiorcy – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Związek skierował do Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez urzędników MF. Łamanie przez nich prawa miałoby polegać np. na niedochowaniu należytej staranności przy tworzeniu przepisów, co skutkowało miliardowymi stratami budżetu państwa.

- Co kilka lat wybuchają afery związane np. z wyłudzeniami VAT w różnych branżach. Ostatnio najgłośniej było o aferach złomowej, paliwowej i stalowej. Chcemy żeby odpowiednie służby sprawdziły ten zadziwiający ciąg przypadków i domagamy się zbadania tych sytuacji pod katem możliwości popełnienia przestępstw na szkodę skarbu państwa – mówi Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady nadzorczej ZPP.

Zawiadomienie do CBA ma poważną wadę: nie wskazuje potencjalnych winnych zaniedbań legislacyjnych czy świadomego tworzenia luk prawnych. Całą robotę śledczą miałoby wykonać biuro antykorupcyjne. Ponadto zawiadomienie kieruje uwagę CBA tylko w stronę MF (jako projektodawcy) i zupełnie pomija posłów, senatorów i prezydentów, którzy w ciągu 20 lat brali udział w uchwalaniu korzystnych dla mafii regulacji ustawowych.

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego, niektórzy „winni” urzędnicy nadal pracują w ministerstwie i współtworzą przepisy o solidarnej odpowiedzialności podatników za nieprzestrzeganie …przepisów powstałych w MF.

- Nagonka na uczciwych podatników to tylko głupota czy celowe działanie, aby w tym czasie przestępcy mogli się przegrupować i rozpocząć działalność w innym obszarze? Czy minister finansów Jacek Rostowski jest gotów ponieść „solidarną odpowiedzialność” za twórców promafijnych przepisów? – pyta Robert Gwiazdowski.

Co o donosie do CBA sądzi resort finansów?

- Ministerstwo będzie współpracować z CBA w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości – mówi Wiesława Dróżdż, rzeczniczka MF.

Kazimierz Olejnik, były prokurator krajowy, twierdzi, że akcja ZPP z góry skazana jest na porażkę.

- Faktem jest że budżet państwa traci grube miliardy złotych z powodu oszustów, których działalność jest możliwa dzięki „odpowiednim” przepisom. Organa państwa oczywiście są za to odpowiedzialne i dobrze, że ktoś wreszcie głośno o tym mówi. Jednak to zawiadomienie nie przyniesie żadnych efektów. Bardzo trudno będzie CBA stwierdzić popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa a jeszcze trudniej komukolwiek przypisać winę gdyż odpowiedzialność urzędników jest rozmyta – Kazimierz Olejnik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane