Przedsiębiorcy chcą zmian!

HUBERT TAŃSKI radca prawny, kancelaria CMS Cameron McKenna
opublikowano: 03-01-2013, 00:00

KOMENTARZ

Kontynuując zapoczątkowany przed rokiem cykl badań na temat Prawa zamówień publicznych (p.z.p), ponownie zapytaliśmy przedsiębiorców, jaka jest ich opinia na temat przepisów. Uczestnikami sondy byli przedstawiciele branż i sektorów, których działalność jest związana z przetargami publicznymi, zatem w dyskusji o przyszłości stanowionego prawa warto wziąć pod uwagę ich głos.

Niestety podobnie jak w roku poprzednim, także obecnie odpowiedzi były z pogranicza negatywnych. Ogólna ocena p.z.p to głównie wskazania negatywne lub bardzo negatywne (78 proc.), jednocześnie brakuje ocen bardzo dobrych. Uczestnicy badania wskazują na problem braku równowagi pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, który przejawia się chociażby na etapie tworzenia dokumentacji przetargowej, w szczególności obciążania wykonawcy dużą ilością rodzajów ryzyka związanych z realizacją umowy.

Dodatkowo przedsiębiorcy podkreślają, że praktyka stosowania p.z.p w Polsce stanowi w ich ocenie istotny problem. Warto zaznaczyć, że postulowane są przy tym zmiany często nie tyle w przepisach, ile w dużej mierze ich stosowaniu (np. szersze korzystanie z kryteriów wyboru oferty innych niż cena, co jest w pełni możliwe na gruncie obowiązującego prawodawstwa). Przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w sondzie, zaznaczają także, że postępowania zamówieniowe cechuje bardzo duży formalizm, który nie służy uzyskaniu najwyższej jakości produktu za najkorzystniejszą cenę.

Przedstawiciele firm, których działalność w dużej mierze opiera się na uczestnictwie w przetargach, dosyć zgodnie wskazują na bolączki związane z zamówieniami publicznymi. Przepisy p.z.p wymagają specjalistycznej wiedzy na temat ich praktycznego stosowania. Jest to efektem częstych zmian prawa, wielości organów kształtujących praktykę stosowania tych norm, nierzadko rozbieżnego orzecznictwa. Z perspektywy przedsiębiorcy w szczególności rozpoczynającego staranie się o udzielenie zamówienia w przetargach publicznych (np. firmy zagranicznej) konieczna jest fachowa wiedza, co może negatywnie wpływać na postrzeganie inwestowania w Polsce.

Warto podkreślić, że przedsiębiorcy pytani o to, co może poprawić jakość postępowań przetargowych wskazują na stosowanie procedury dopuszczającej negocjacje (43 proc.), wykorzystywanie tzw. dialogu technicznego (19 proc.), opieranie się na oświadczeniach wykonawcy (14 proc.), stosowanie elektronicznych form komunikacji (14 proc.), a także prowadzenie wieloetapowych przetargów (10 proc.). Zatem zmiany legislacyjne — wdrażane obecnie lub planowane odpowiadają na wiele postulatów przedsiębiorców. Czas pokaże, na ile poprawi to postrzeganie przepisów i praktyki w kolejnym roku. Sondę przeprowadziła kancelaria CMS Cameron McKenna, we współpracy z Ambasadą Wielkiej Brytanii, Ambasadą Holandii, izbami zrzeszającymi przedsiębiorców: Brytyjsko-Polską Izbą Handlową, Amerykańską Izbą Handlową, Polsko-Niemiecka Izbą Przemysłowo-Handlową, Holendersko-Polską Izbą Handlową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HUBERT TAŃSKI radca prawny, kancelaria CMS Cameron McKenna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przedsiębiorcy chcą zmian!