Przedsiębiorcy narzekają na prawo

opublikowano: 13-01-2019, 22:00

Zmienność regulacji oraz skomplikowane i niejasno sformułowane przepisy to największe bolączki niedużych firm — wskazują eksperci.

38 proc. przedstawicieli sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw pozytywnie postrzega warunki prowadzenia biznesu w naszym kraju — wynika z badania D.A.S. i Krajowej Izby Radców Prawnych, przeprowadzonegoprzez SW Research. Jak jednak podkreślają eksperci, ich ocena nie oznacza, że rodzime MŚP nie borykają się z poważnymi problemami.

Największą bolączką i utrudnieniem w prowadzaniu działalności gospodarczej okazują się kwestie legislacyjne. Zdaniem przedstawicieli małego biznesu najbardziej uciążliwe jest niestabilne prawo i często zmieniające się przepisy (34,5 proc.). Rzeczywiście — Polska ma najbardziej zmienne regulacje w całejUnii Europejskiej. W samym 2017 r. w naszym kraju przyjęto bowiem aż 27,1 tys. stron nowych aktów prawnych — czytamy w „Barometrze stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce”, zrealizowanego przez Grant Thornton.

— Nadążenie za zmieniającymi się przepisami, przy tak dużej aktywności ustawodawcy, to jedna kwestia. Kolejną jest znalezienie właściwego przepisu i jego interpretacja. Pojawiające się wątpliwości mogą prowadzić do dotkliwych w skutkach błędów. To ogromne utrudnienie, szczególnie dla mniejszych firm. W ich przypadku każdy dodatkowy koszt, jak np. nałożenie kary czy grzywny, jest bardzo odczuwalny — komentuje Robert Szywalski, dyrektor departamentu sprzedaży korporacyjnej i reasekuracji w D.A.S.

Z tego względu, jak zauważa ekspert, przedsiębiorcy w wielu przypadkach decydują się na powierzanie kwestii prawnych księgowym, których wiedza często nie obejmuje skomplikowanych zagadnień legislacyjnych. Mimo tego należy zauważyć, że świadomość korzystania z usług prawnych jest wśród małego biznesu wysoka. Już 71 proc. przedsiębiorców stwierdziło, ze w związku z dużą zmiennością przepisów w Polsce warto korzystać z profesjonalnej pomocy prawnika lub kancelarii prawnej.

Warto jednak zwrócić uwagę, że stały dostęp do tego typu usług ma ok. 56 proc. firm z sektora MŚP. 27 proc. współpracuje z jednym prawnikiem bądź kancelarią, 11 proc. korzysta z abonamentu prawniczego, ponad 8 proc. ma w swoich strukturach własnego specjalistę, a co dziesiąta spółka — ubezpieczenie ochrony prawnej. Najwięcej mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z nich dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (31 proc.). Niepokoi to, że aż 13 proc. przedsiębiorstw w ogóle nie korzysta z pomocy legislacyjnej i działa w tej sferze samodzielnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy