Przedsiębiorcy są wytrenowani

opublikowano: 23-01-2012, 00:00

GALA BUSINESS CENTRE CLUB

Organizowane od dwóch dekad przez Business Centre Club galowe wieczory w Teatrze Wielkim (patrz zdjęcie poniżej) mają powtarzający się lejtmotyw. Teza brzmi: przedsiębiorcy z mozołem przebijają się do przodu, a kolejne rządy boją się ich wspomóc reformami, w szczególności opanowaniem długu publicznego. W tym roku prezes BCC Marek Goliszewski rzucił ideę poparcia kilku zapowiedzi premiera Donalda Tuska z exposé. Ba, poszedł nawet tropem Johna Kennedy’ego: „Nie pytamy, co kraj może zrobić dla nas, pytamy, co my możemy zrobić dla kraju”. Polski biznes bez pytania zagryza zęby i właśnie przełyka podwyżkę składki rentowej. W zamian przedsiębiorcom pozostaje zacytowana w powyższym tytule obserwacja wicepremiera Waldemara Pawlaka, tłumacząca czemu gospodarka polska znosi kryzys lepiej od wyżej rozwiniętych.

Tegoroczne nagrody specjalne BCC wywołały refleksje nad następstwami trudnych reform. Wygłaszając laudację na cześć premiera Turcji, Jerzy Buzek z wyraźną nostalgią podkreślił, że rządzący od 2003 r. Recep Tayyip Erdogan mimo wprowadzania trudnych reform uzyskał już dwie reelekcje, w 2007 i 2011. Notabene ze względu na kłopoty zdrowotne premiera, złotą statuetkę odebrał jego gospodarczy zastępca, Ali Babacan (o relacjach polsko-tureckich piszemy na str. 14-15). Druga nagroda specjalna trafiła do premier Hanny Suchockiej, której gabinet w latach 1992-93 podejmował bardzo trudne decyzje. Wprowadził VAT, który stał się filarem finansów publicznych, ale poskutkował podwyżkami. A na rok 1993 uchwalony został budżet wielkich społecznych wyrzeczeń, dzisiaj niewyobrażalny. W efekcie oparty na grząskiej koalicji rząd Hanny Suchockiej upadł i odbyły się wybory. To druga, gorzka strona reformatorskiego medalu…

LIDERZY POLSKIEGO BIZNESU 2011

AKME Zdzisław Wiśniewski — Wrocław

Bank Polskiej Spółdzielczości — Warszawa

Enea — Poznań

Energoinstal — Katowice

Imperial Tobacco Polska — Jankowice

Interchemall — Natolin

PZM Vimex — Radom

Schiedel — Opole

Szynaka-Meble — Lubawa

Volkswagen Poznań — Poznań

Wojskowe Zakłady Mechaniczne — Siemianowice Śląskie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu