Przedsiębiorcy stawiają na chmurę

24-04-2017, 22:00

Rozwiązania cloud computing są bezpieczniejsze i tańsze niż wewnętrzna infrastruktura IT, pozwalają też na większą mobilność.

Przetwarzanie danych, czyli tzw. cloud computing stał się nierozłącznym elementem biznesowej rzeczywistości. Przedsiębiorstwa, które wykorzystują go na co dzień, doceniają w nim przede wszystkim sprawność komunikacji w firmie (77 proc.), możliwość pracy zdalnej (74 proc.) oraz łatwość przechowywania i przetwarzaniadanych (72 proc.) — wynika z raportu Onex Group „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?”.

— Mali i średni przedsiębiorcy w Polsce adaptują usługi chmurowe w tempie, które przekracza nasze oczekiwania. Dużą dynamikę widzimy również w krajach zachodnich, co wskazuje, że ten rynek będzie się rozwijał, a tendencja będzie jednoznacznie wzrostowa. Z jednej strony będzie to ekspansja związana z zastępowaniem własnych serwerowni usługami chmurowymi, bo będą one tańsze, szybsze i bardziej elastyczne. Z drugiej strony postęp spowoduje, że chmura stanie się prostsza w obsłudze.Dzięki temu sięgną po nią ci, którzy na razie nie korzystają z usług chmurowych, bo wydają im się zbyt skomplikowane — mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group. Ważnym elementem rozwoju chmury w polskich małych i średnich firmach jest zaufanie użytkowników względem bezpieczeństwa tego rozwiązania. Już 45 proc. firm uważa, że właśnie brak zagrożenia danych to największa jej zaleta. Najmniej zaufania mają przedsiębiorcy z sektora handlu — tylko 33 proc. z nich wskazało, że chmura gwarantuje najwyższą jakość zabezpieczenia firmowych danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przedsiębiorcy stawiają na chmurę