Czytasz dzięki

Przedsiębiorcy stawiają na naprawę

opublikowano: 30-09-2020, 22:00

Programy pomocowe wstrzymały lawinę niewypłacalności. Firmy coraz chętniej korzystają z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 684 polskich firm. To o 7 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. — wynika z raportu firmy Coface, do którego „Puls Biznesu” dotarł jako pierwszy.

Aż 111 przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu zdecydowało
się na ogłoszenie niewypłacalności w nowej, uproszczonej procedurze — zwraca
uwagę Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface.
Zobacz więcej

NA TO CZEKAŁ BIZNES:

Aż 111 przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu zdecydowało się na ogłoszenie niewypłacalności w nowej, uproszczonej procedurze — zwraca uwagę Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface. Fot. ARC

Nowa procedura

Jednak, jak zwraca uwagę ubezpieczyciel w swoim opracowaniu, w rzeczywistości niewypłacalnych firm było więcej. Coface w swoich statystykach uwzględnia jedynie te podmioty, w przypadku których postanowienie o upadłości albo restrukturyzacji ogłosił sąd. A w tym roku sądy pracowały z opóźnieniem ze względu na pandemię. Ponadto w czerwcu rząd ustawą antycovidową wprowadził uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (zwane też uproszczonym postępowaniem o zatwierdzenie układu), na które wiele firm czekało. Nie wymaga ono rejestracji w sądzie. W Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w takiej formie ogłosiło 111 firm. Po uwzględnieniu ich łączna liczba niewypłacalności po dziewięciu miesiącach tego roku sięga 795 przypadków, a to o 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych — 390. Stanowią one 49 proc. niewypłacalności. Na drugim miejscu znalazły się popularne przyspieszone postępowania układowe (163), których liczba jednak zdecydowanie spadła na rzecz nowej kryzysowej procedury.

— Przed wejściem w życie ustawy antycovidowej postępowanie o zatwierdzenie układu nie cieszyło się dużą popularnością, bo nie oferowałodłużnikom ochrony przewidzianej w innych trybach restrukturyzacyjnych. Obecnie, wraz z obwieszczeniem o otwarciu przyspieszonego postępowania o zatwierdzenie układu, z mocy prawa zawieszeniu ulegają egzekucje prowadzone przeciwko dłużnikowi. Ich wszczęcie do czasu umorzenia lub zakończenia postępowania jest niedopuszczalne — mówi Paweł Jóźwik, adwokat z kancelarii Stefaniuk & Wspólnicy.

Zwraca uwagę, że liczba publikowanych obwieszczeń o uproszczonym postępowaniu nie musi przekładać się na liczbę układów zatwierdzonych przez sądy.

Będzie więcej bankructw

Zdaniem Grzegorza Sielewicza, głównego ekonomisty Coface w Polsce i regionie Europy Centralnej, statystyki upadłościowe nie wskazują na znaczne pogorszenie sytuacji płynnościowej biznesu w Polsce.

— Za wzrost liczby niewypłacalności odpowiadają jedynie nowe uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu. Wysoki przyrost postępowań, który byłby adekwatny do znacznego pogorszenia aktywności gospodarczej notowanego w tym roku w Polsce, jest hamowany m.in. przez różne formy wsparcia dla przedsiębiorstw — mówi Grzegorz Sielewicz.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dodaje jednak, że pomimo wprowadzanych działań mających na celu ograniczenie wpływu pandemii na sytuację biznesu i gospodarkę, firmy w Polsce odczuwają pogorszenie koniunktury. W pierwszej połowie tego roku w głównych działach naszej gospodarki — przetwórstwie przemysłowym, handlu i transporcie — wskaźniki rentowności obrotu były gorsze. I nie wiadomo, co wydarzy się w przyszłości.

— Kolejny lockdown na poziomie krajowym wydaje się mało prawdopodobny, ale nawet lokalne ograniczenia mogłyby zagrozić stabilności finansowej wielu przedsiębiorstw — twierdzi Grzegorz Sielewicz.

Pandemia jednak nie ustępuje, a w wielu krajach wręcz się nasila.

— Przejściowe zamknięcia fabryk, ograniczenia produkcji, mały ruch w sklepach stacjonarnych — to zjawiska, które nadal będą nam towarzyszyć. Skłonność przedsiębiorstw i samorządów do inwestycji obniża się, a konsumpcja jest uzależniona od sytuacji na rynku pracy. To wszystko sprawia, że w kolejnych kwartałach spodziewamy się wzrostu liczby niewypłacalności — mówi Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface.

Najgorzej w usługach

Jeśli chodzi o branże, najwyższy wzrost liczby niewypłacalności odnotowały firmy działające w sektorze usługowym (o 42 proc.), rolnictwie (28 proc.), transporcie (10 proc.) i przetwórstwie przemysłowym (7 proc.). Liczba postępowań spadła natomiast w handlu (o 15 proc.) i w budownictwie ( o 2 proc.). W przypadku usług wzrost niewypłacalności był widoczny już w pierwszej połowie roku. Najgorzej było w sektorze HoReCa (hotele, restauracje i katering) i działalności naukowo-szkoleniowej.

— Wielu przedsiębiorców funkcjonujących w tych branżach nie było w stanie pokrywać kosztów stałych i zobowiązań finansowych bez możliwości generowania dochodów przez wiele tygodni. Sytuacja epidemiologiczna w kraju wciąż nie jest opanowana i wymusza wprowadzanie kolejnych obostrzeń. W związku z tym nie ma widoków na poprawę sytuacji w usługach — mówi Barbara Kamińska.

W przypadku handlu spadek liczby niewypłacalności odnotowali głównie hurtownicy. Więcej natomiast było bankructw wśród podmiotów zajmujących się handlem detalicznym.

— Przyszłość firm handlowych zależy wprost proporcjonalnie od konsumpcji, na którą wpływ będą miały perspektywy dla rynku pracy — mówi Barbara Kamińska.

Z pandemii obronną ręką wyszła budowlanka. Jednak znaczne skurczenie inwestycji ze strony przedsiębiorstw i samorządów, a także niższy popyt na wynajem mieszkań mogą spowodować, że w tym sektorze pojawi się spowolnienie — mówi Barbara Kamińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane