Czytasz dzięki

Przedsiębiorcy widzą światełko w tunelu

opublikowano: 02-06-2020, 22:00

Nowe badanie PIE i PFR ujawnia, że sytuacja firm znacznie poprawiła się od dna kryzysu w połowie kwietnia.

Firmy notują lepsze wyniki finansowe, a zamówienia rosną — to wnioski płynące z piątej edycji badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Badanie przeprowadzone przez IBRiS w dniach 26-29 maja wykazało, że najgorsze wyniki firmy notowały pod koniec kwietnia, gdy spadek wartości sprzedaży obserwowano aż w 67 proc. z nich.

Na rynku pracy najgorzej sytuacja wyglądała na samym początku kwietnia — wówczas aż 28 proc. firm rozważało zmniejszanie zatrudnienia, a aż połowa chciała obniżać wynagrodzenia. Dziś sytuacja jest inna — 43 proc. firm zgłasza spadek wartości sprzedaży, ale jednocześnie 20 proc. czuje już wyraźną poprawę. Po raz pierwszy w tym kryzysie odsetek firm zgłaszających brak zmian w nowych zamówieniach był wyższy niż procent firm zgłaszających ich spadek — 41 proc. do 35 proc.

Wyraźnie, bo aż o 6 pkt proc. zwiększył się odsetek firm notujących wzrost zamówień i dziś wynosi on 19 proc. W efekcie poprawy sytuacji rynkowej oraz pomocy w ramach tarczy antykryzysowej polepszyła się subiektywna ocena płynności finansowej przedsiębiorstw — dziś już większość, bo 54 proc., zgłasza, że ich zapasy gotówki wystarczyłyby na dłużej niż trzy miesiące. W szczycie kryzysu odsetek ten stanowił jedynie 38 proc. Wyraźną poprawę widać także na rynku pracy.

Końcowy tydzień maja był pierwszym z badanych okresów, w którymodsetek firm deklarujących zwiększenie zatrudnienia (14 proc.) wyprzedzał te, które ciągle chciały zwalniać (5 proc.). Równie optymistyczny jest także radykalny spadek firm rozważających obniżenie wynagrodzeń pracownikom — jeszcze w połowie maja odsetek ten wynosił 21 proc., dziś jest to już tylko 9 proc.

Co ciekawe, 18 proc. pytanych firm deklaruje, że ich sytuacja finansowa już zdołała odbudować się do stanu sprzed pandemii, a kolejne 35 proc. spodziewa się tego do końca roku. To jednak oznacza, że prawie połowa badanych firm wykazuje się głębszym pesymizmem — 24 proc. firm nie jest w stanie określić, kiedy finansowo odbudują się po pandemii, natomiast 15 proc. spodziewa się, że nastąpi to dopiero w 1 połowie 2021 roku.

— Dotychczasowe wyniki naszych badań ankietowych wskazują, że mimo ekstremalnie trudnych warunków do prowadzenia biznesu, pojawia się stopniowa poprawa sytuacji przedsiębiorstw. Widać to także po wznowieniach działalności firm: w okresie od końca kwietnia do końca maja dokonało go 28,7 tys. przedsiębiorstw. To ponad dwa razy więcej niż liczba zawieszonych działalności w analogicznym okresie, co jest rzadko spotykaną sytuacją — podkreśla Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

22 pkt proc. - taki odsetek dużych firm zrezygnował z planów redukcji wynagrodzeń pracowników między marcem i kwietniem a majem.

18 proc. - taki odsetek firm deklaruje, że powróciły już do sytuacji finansowej sprzed pandemii.

5 proc. - tyle firm twierdzi, że nie ma żadnych rezerw finansowych.

Weź udział w webinarze "Zarządzanie sobą w czasie pracy zdalnej", 8 czerwca, 10:00 >>

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64