Przedświąteczny spokój

Rafał Sadoch, Biuro Maklerskie mBanku
opublikowano: 2024-03-26 12:22

Początek przedświątecznego tygodnia nie przyniósł dużych przetasowań na rynkach finansowych. Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła niewielkie 0.5% spadki, ale dziś notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy odrabiają straty. Na Starym Kontynencie niemiecki Dax kontynuuje nieprzerwanie 5 sesję z rzędu marsz na północ powyżej 18500 pkt., choć dzisiejszy handel w Azji był mieszany.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Hossa na rynku akcyjnym trwa od 5 miesięcy i jak na razie nic nie wskazuje, aby miała się szybko zakończyć. Przypomnijmy, motywowana była w dużej mierze optymizmem związanym z rozwojem sztucznej inteligencji oraz relatywnie dobrymi wynikami spółek. Nie przeszkodziło jej nawet wygaszenie części oczekiwań na obniżki stóp procentowych w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Te w końcu mogą się jednak materializować, a niebawem rusza kolejny sezon wyników, który może dodać nowego paliwa do wzrostów.

Na rynku walutowym eurodolar kontynuuje odrabianie ubiegłotygodniowych strat. Idzie to mu dość powolnie. Notowania pozostają blisko 1.0850. Para USDJPY bez większych zmian poniżej 152 jenów za każdego dolara. Wyjście na nowe szczyty z pewnością nie byłoby po myśli japońskich władz, które w takim przypadku podjęłyby zapowiadane interwencje walutowe. Złoty na tym tle także pozostaje stabilny, a kurs EURUSD utrzymuje się powyżej 4.30.

Złoto wraca do wzrostów i ponownie zbliża się w kierunku 2200 USD za uncję. Pomaga mu taniejący dolar. Przez napiętą sytuację geopolityczną dobrą sesję zaliczyły wczoraj notowania ropy. Dziś jednak cofają się w kierunku 81 USD w przypadku baryłki WTI.

Dziś w kalendarium makroekonomicznym znajdziemy dość sporo odczytów w USA. Na pierwszy ogień pójdą wstępne dane o lutowych zamówieniach na dobra trwałego użytku. Później poznamy garść danych z rynku nieruchomości. Na koniec regionalny odczyt koniunktury gospodarczej z Richmond i chyba najważniejsze dane, jakim będzie indeks zaufania konsumentów Conference Board za marzec. Mediana prognoz rynkowych zakłada nieznaczną poprawę nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych i wzrost wskaźnika w marcu do 106.9 pkt. z 106.7 pkt. w lutym.