PRZEGLĄD PRASY -- 10 kwietnia

Kazimierz Krupa
opublikowano: 10-04-2003, 08:07

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 10 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Rzeczpospolita dotarła do przygotowywanych przez PSL propozycji zmian w polityce finansowej. Projektowane rozwiązania dążą do obniżenia obciążeń podatkowych dla najuboższych i dla małych firm zatrudniających do 49 osób. Na niższe podatki nie mają jednak co liczyć osoby lepiej zarabiające i duże podmioty. (s.B1)

W środę Komisja Trójstronna nie opracowała wspólnego stanowiska w sprawie programu wicepremiera Grzegorza Kołodki dotyczącego naprawy finansów publicznych. Jak powiedział minister gospodarki Jerzy Hausner - trwa dyskusja. (s.B2)

Pierwszy polski czołg trafi do Malezji w przyszłym roku. Kontrakt na dostawy sprzętu wojskowego opiewa na 400 milionów złotych. (s.B2)

Komisja Europejska (KE) myli się, przewidując w tym roku zwiększenie stopy bezrobocia w Polsce i wzrost gospodarczy na poziomie tylko 2,5 procent - uważa minister finansów Grzegorz Kołodko. Sam przewiduje w tym roku spadek stopy bezrobocia oraz przyspieszenie tempa wzrostu PKB do czterech procent w czwartym kwartale. (s.B3)

Dotychczasowe wyniki Kompanii Węglowej (KW) nie pozostawiają złudzeń - jej program rozsypuje się. Można się było zapewne spodziewać, że sprzedaż będzie się zmniejszać, jednak spadek o blisko jeden milion ton może doprowadzić holding do upadku. (s.B4)

Do eliminacji z polskiego rynku krajowych brokerów ubezpieczeniowych przy jednoczesnym dopuszczenia do działania w Polsce brokerów z innych krajów UE zmierza poselska poprawka od ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniwoym - alarmuje Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowanie negatywnie oceniła program naprawy finansów publicznych wicepremiera Grzegorza Kołodki, mówiąc, że to nie jest plan reformy finansów państwa. Rada nie chce też oddać do budżetu dziewięciu miliardów złotych z tzw,. rezerwy rewaluacyjnej, co zakłada plan Kołodki. (s.16)

Nowy projekt rządowej ustawy o biopaliwach nadal zakłada stosowanie w Polsce biokomponentów w nieznanych w świecie proporcjach. W środę Sejm zaczął prace nad projektem, który miał usunąć wady poprzedniej ustawy, zaewtowanej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. (s.17)

Dziś odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej PZU. Wciąż nie wiadomo, czy Zdzisław Montkiewicz zachowa posadę prezesa tej spółki. Taką decyzję może podjąć minister skarbu Piotr Czyżewski, gdyż w przypadku PZU to właśnie on a nie rada nadzorcza ma takie kompetencje. (s.18)

Na zaplanowanym na 17 kwietnia WZA PKN Orlen będą głosowane projekty zmian w statucie spółki. Jeden z nich mówi o wydłużeniu kadencji zarządu i rady nadzorczej. (s.19)

Komisja Europejska (KE) może zawiesić Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) wypłatę funduszu z unijnego programu PHARE. Zarzuca jej brak wiarygodności i stabilności. tymczasem senacka komisja kultury rekomenduje przyjęcie sprawozdania Rady za 2002 rok. (s.20)

PARKIET

Nawet 120 milionów złotych przychodów Emax planuje uzyskiwać rocznie ze sprzedaży Printoscope - systemu pozwalającego kontrolować wszystkie wydruki w firmie. w tym roku przychody z tego tytułu mają wynieść pięć milionów złotych. (s.3)

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę Orbisu na decyzję wojewody, który przyznał Hotel Europejski spółce HESA, należącej do spadkobierców byłych właścicieli. Giełdowa firma nadal liczy, że nie straci hotelu. (s.3)

Opóźnienia w prywatyzacji sektora naftowego mogą przyczynić się do utraty wartości państwowych Naftobaz i Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Nafotwych (PERN). PKN Orlen chce bowiem wspólnie z niemieckim IVG Terminal Silesia prowadzić konkurencyjną dla nich działalność magazynową i transportową. (s.4)

W dzisiejszych transakcjach pakietowych Prokom wraz z Nihonswi AG odkupi od Aleksandra Lesza 9,99 procent akcji Softbanku, przejmując tym samym kontrolę nad firmą. (s.4)

PGNiG chce rozwiązać problem spłaty pięciu miliardów złotych zadłużenia EuRoPol Gazu, w którym posiada 48 procent akcji. W tym celu przyjęto nowy biznesplan spółki, który

teraz trafi do instytucji finansujących polsko-rosyjską firmę. (s.4)

Budżet wyłoży w latach 2004-2006 około 6,6 miliarda złotych na dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa - poinformował w środę wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa. Sprawa nie jest jednak przesądzona. Program naprawy finansów publicznych stwierdza jedynie, że budżet będzie mógł "uzupełnić" środki zagwarantowane na ten cel w traktacie akcesyjnym. (s.6)

PULS BIZNESU

Grupa Migut Media, która ma giełdowe aspiracje, straciła lukratywny kontrakt z TPSA na przygotowywanie książek telefonicznych. Prezes spółki, Wiesław Migut, zapewnia, że nie wpłynie to na sytuację finansową, bo firma tnie koszty i szuka nowych źródeł przychodu. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Marcin Gocłowski; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 10 kwietnia