PRZEGLĄD PRASY -- 10 stycznia

Reuters
10-01-2002, 08:00

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 10 stycznia. RZECZPOSPOLITA Spotkanie przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i rządu potwierdziło niezależność banku centralnego. Ministrowie nie zrezygnowali jednak z oczekiwania obniżki stóp procentowych. W zależności od tego, jakiego wsparcia Rada udzieli rządowi, tak rząd będz

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 10 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Spotkanie przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i rządu potwierdziło niezależność banku centralnego. Ministrowie nie zrezygnowali jednak z oczekiwania obniżki stóp procentowych. W zależności od tego, jakiego wsparcia Rada udzieli rządowi, tak rząd będzie oceniał RPP. (s.A1)

Podczas środowej dyskusji sejmowej na temat wniosku o odwołanie ministra skarbu Wiesława Kaczmarka, opozycja oskarżała ministra o uzależnienie Polski od rosyjskiego gazu i sprzyjanie interesom Aleksandra Gudzowatego. Minister zarzucał opozycji kłamstwa. W czwartek odbędzie się głosowanie. (s.A4)

Z nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej wynika, że NBP nie chce w tym roku udzielać pomocy PKO BP na zasadach ustalonych w programie naprawczym tego banku. Wiosną przyszłego roku nastąpią zmiany w składzie zarządu PKO BP. (s.B1)

Dyrektor działu pralnictwa niemieckiego Bosch-Siemens Hausgeraete, Ronald Kuehlen poinformował, że jego firma jesienią tego roku rozpocznie w Łodzi produkcję zmywarek. (s.B1)

W przesłanym do Brukseli nowym stanowisku negocjacyjnym polski rząd uznał, że wraz z przystąpieniem do UE w 2004 roku Polska zezwoli na wjazd najcięższych, ważących ponad 44 tony ciężarówek z krajów "15". Choć polskie drogi nie są do tego przystosowane, naciski UE były zbyt duże. (s.B2)

W środę BRE wraz z grupą akcjonariuszy zażądał zwołania WZA Elektrimu celem dokonania zmian w radzie nadorczej spółki. Zdaniem prezesa BRE Banku, mimo złożenia przez obligatariuszy wniosku o ogłoszenie upadłości Elektrimu, istnieje szansa uratowania firmy. (s.B5)

Nasila się konflikt między wspólnikami Polskiej Grupy Interim (PGI), właścicielem Wydawnictwa Prasowego Twój Styl (WPTS). W wydanym w środę oświadczeniu popierany przez większościowych udziałowców zarząd PGI oskarżył BRE Bank o próbę wrogiego przejęcia WPTS. (s.B5)

Od środy nowym prezesem Tel-Energo SA jest Andrzej Arendarski, który zastąpił na tym stanowisku Jerzego Urbanowicza. 11 stycznia odbędzie się zgromadzenie udziałowców NOM, którego Tel-Energo jest współwłaścicielem. W negocjacjach NOM z TPSA znów nastąpił impas. (s.B5)

Od dwóch miesięcy nie ma decyzji w sprawie zakończenia prywatyzacji Zakładów Mięsnych Dębica, na co czeka wybrany do negocjacji przez resort skarbu Zakład Mięsny Dobrowolscy z Wadowic Górnych. Zarząd Dębicy chce, by firma pozostała jedoosobową spółką skarbu państwa. (s.B5)

Największym zainteresowaniem OFE cieszą się akcje TPSA, PKN Orlen, Pekao, Prokomu oraz ComputerLandu - wynika z półrocznych sprawozdań o strukturze portfeli OFE. Wartość akcji większości spółek w portfelach OFE wzrosła o kilkadziesiąt procent wobec grudnia 2000 roku. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Kredyt Bank poinformował, że w środę banki-wierzyciele Daewoo-FSO uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie zadłużenia firmy, które zostanie przekazane Daewoo-FSO i Ministerstwu Gospodarki. Spółka jest winna sześciu bankom łącznie 591 milionów złotych. (s.19)

W środę Komitet Integracji Europejskiej (KIE) przyjął wstępną wersję Narodowego Planu Rozwoju, który zadecyduje o sposobie wykorzystania unijnej pomocy w latach 2002-2003. Do końca maja ma powstać wersja ostateczna, na następnych kilkanaście lat. (s.20)

PULS BIZNESU

URT nie zakończył trwającego ponad pół roku konfliktu między TPSA a Niezależnym Operatorem Międzystrefowym. Problem niespłaconych zobowiązań wzajemnych, przekraczających 230 milionów złotych strony próbuję teraz rozwiązać przy pomocy Ministerstwa Infrastruktury. (s.3)

Zarząd Ciechu przyspieszył termin NWZA spółki, zwołując je na 14 lutego. Wiele wskazuje na to, że dojdzie na nim do starcia między Skarbem Państwa, a obecnym zarządem spółki. Być może resortowi zabraknie głosów do przeforsowania zmian personalnych w spółce. (s.6)

Mimo niepewnych losów właścicielskich, Elektrim Telekomunikacja (ET) rozpoczął porządkowanie grupy. Ma się tym zająć nowo powstała spółka El-Viv. (s.11)

PRAWO I GOSPODARKA

Skończył się szybki napływ zagranicznych inwestycji na polski rynek ubezpieczeniowy. W minionym roku kapitały z zagranicy w tym sektorze zwiększyły się o niespełna 35 procent, podczas gdy w 2000 roku ich wartość wzrosła prawie o 53 procent. (s.1)

Stalexport zaproponuje wierzycielom zamianę 35 procent długu na akcje. Postepowanie układowe spółka spodziewa się zakończyć w marcu lub kwietniu. Stalexport chciałby objąć układem około 630 milionów długu. (s.12)

PARKIET

Zdaniem Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE), 2500 transakcji zawartych przez OFE w minionym roku powinna przeanalizować KPWiG pod kątem prób manipulacji cenami papierów wartościowych. W przypadku 150 zleceń powinno się zbadać, czy nie doszło do wykorzystania informacji poufnych. (s.1) Jak wynika z informacji Parkietu, w przyszłym tygodniuo dbędzie się telekonferencja przedstawicieli Netii i Telii z posiadaczami obligacji, podczas której przedstawione zostaną propozycje restrukturyzacji spółki. Dalsze rozmowy poprowadzi grupa 5-6 największych obligatariuszy. (s.2)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 10 stycznia