PRZEGLĄD PRASY -- 11 stycznia

11-01-2001, 08:48

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek 11 stycznia:

RZECZPOSPOLITA

Ministerstwo Finansów sprzedało znajdujące się w jego posiadaniu obligacje amerykańskie za kwotę 400 milionów dolarów, a uzyskane dewizy zamieniło na złote, aby sfinansować bieżące potrzeby budżetowe, nieoficjalnie dowiedziała się gazeta.

Taka operacja działa pobudzająco na inflację. W tej sytuacji obniżka stóp procentowych w najbliższym czasie jest mniej realna. (s. B1).

Polskie Koleje Państwowe SA (PKP) od połowy lutego podwyższą o osiem procent ceny biletów na liniach regionalnych i o około 11 procent na przejazd pociągami ekspresowymi, dowiedziała się gazeta od prezesa PKP SA Krzysztofa Celińskiego. (s. B1)

Banki komercyjne otworzyły w 2000 roku w Polsce około 700 nowych placówek, wynika z informacji zebranych przez gazetę. Tymczasem zatrudnienie w sektorze zmniejszyło się o około 2.000 osób. (s. B1)

Polski Koncern Naftowy Orlen SA przekazał ponad 20 milionów złotych na kampanię wyborczą Mariana Krzaklewskiego, podały wczoraj "Wiadomości" TVP. Zarząd spółki w oświadczeniu zdecydowanie temu zaprzeczył. W środę wieczorem odbyło się także nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, które zmieniło skład rady nadzorczej. (s. A1, B2)

Polski Monopol Loteryjny (PML), jedna z dwóch firm w Polsce, które mają monopol w zakresie gier hazardowych, stoi przed widmem upadłości, dowiedziała się gazeta. Może więc nie dojść do skutku fuzja PML z Totalizatorem Sportowym. (s. B2)

Wicepremier Janusz Steinhoff nie uzgodnił wczoraj w czasie spotkania z wiceprezesem Statoil Peterem Melbi szczegółów kontraktu na dostawę do Polski pięciu miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z Norwegii. Wicepremier chce, by umowa została podpisana w styczniu lub lutym. (s. B2)

Komisja Europejska pod naciskiem Niemiec i Austrii przygotowuje stanowisko do negocjacji z Polską o swobodnym przeływie osób, w którym przewidziane są ograniczenia podejmowania legalnej pracy przez Polaków w krajach "15" w pierwszych 3-5 latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej. (s. A1, B3).

GAZETA WYBORCZA

Utrzymanie zerowej stawki podatku VAT na książki prawdopodobnie nie zapobiegnie podwyżce ich cen, gdyż z początkiem bieżącego roku druk obłożono 22-procentowym VAT-em. (s. 19)

Gdy rząd ograniczy deficyt finansów publicznych da możliwość i pomoże Radzie Polityki Pieniężnej obniżyć stopy procentowe, powiedział w wywiadzie dla gazety członek RPP Dariusz Rosati. (s. 22)

Prezes Agencji Rynku Rolnego Andrzej Łuszczewski uważa że, system skupu prowadzony przez ARR za prawidłowy, a jego negatywna ocena przedstawiona przez NIK wynika z niechętnego nastawienia izby do agencji. (s. 20)

PRAWO I GOSPODARKA

Prezes francuskiej kolei państwowej SNCF Louis Gallois potwierdził wczoraj w Warszawie gotowość udziału firmy w prywatyzacji PKP SA. SNCF zainteresowane jest szczególnie udziałem w prywatyzacji sektora przewozów towarowych. (s. 1)

Telefonia lokalna Dialog z Wrocławia zamierza w tym roku zwiększyć liczbę abonentów do 200.000 ze 117.000. (s. 4)

Przydział akcji na sesji giełdowej powoduje, że już w dwa dni po zakończeniu zapisów, prawa do akcji Interii.pl będą notowane na giełdzie na rynku podstawowym. (s. 15)

PARKIET

Rada Nadzorcza Mostostalu Warszawa, która miała wczoraj zebrać się i odwołać prezesa zarządu, nie odbyła się z przyczyn formalnych. Posiedzenie zerwali przedstawiciele hiszpańskiej firmy Accione, stojący w obronie prezesa. (s. 2)

PULS BIZNESU

Telefonia Lokalna przeznaczyła w 2000 roku na rozwój ponad 420 milionów złotych. W bieżącym roku nakłady nie mają być niższe. (s. 3)

HIT zamierza do końca marca 2002 roku zbudować trzy nowe supermarkety, a jeden zmodernizować. Koszt tych inwestycji wyniesie 120 milionów złotych. (s. 5)

Inwestorzy ze specjalnych stref ekonomicznych zostali obciążeni podatkiem od nieruchomości. Nakłada go ustawa o dochodach gmin, mimo że wcześniej zwolnienie z niego na czas działalności w strefie zapewniała ustawa o podatkach lokalnych. (s. 8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 11 stycznia