PRZEGLĄD PRASY -- 12 grudnia

opublikowano: 12-12-2002, 07:51

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 12 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Do Kopenhagi przyjeżdżają dziś przywódcy krajów UE, by ostatecznie zdecydować, ile jeszcze mogą dać kandydatom i po pięciu latach zakończyć negocjacje. Przed wyjazdem do Danii premiera Leszka Millera poparli byli szefowie rządów III RP. (s.A1, A3)

W środę Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego omówiła dokument "Strategia pomocy dla kraju" (Country Assistance Strategy - CAS) dotyczący Polski. Bank przewiduje, że w okresie 2003-2005 przekaże Polsce środki w wysokości 1,3 miliarda dolarów. (s.B3)

PKN Orlen chce zdobyć 10-procentowy udział w rynku w północnej części Niemiec. Na razie ma siedem procent dzięki temu, że kupił od British Petroleum (BP) około 500 stacji w tamtym rejonie. (s.B3)

Amerykanie pomogą utworzyć w Łodzi europejskie centrum usług informatycznych, finansowych i księgowych, jeśli Polska wybierze myśliwiec F-16 dla swojej armii. Firma Lockheed Martin twierdzi, że ma pomysł na zapewnienie pracy polskim informatykom i skłonienie przedsiębiorców z USA do zlecania im usług. (s.B4)

Amerykański potentat US Steel zapowiada złożenie oferty na kupno akcji Polskich Hut Stali (PHS). Wiceprezes ds. strategii koncernu w Europie, Anton Lukac powiedział, że firma czeka na zaproszenie ze strony polskich władz i jasno określone warunki przetargu. (s.B4)

PenneCom BV, spółka zarejestrowana w Holandii, zażądała od grupy Merrill Lynch i Paul Pittman ponad 100 milionów dolarów odszkodowania. Firma zarzuca im "czyny niedozwolone, związane ze świadczeniem usług doradczych na rzecz Elektrimu". (s.B5)

Dziś zarząd Tele-Foniki Kable ma rozpatrzyć oficjalną propozycję Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która zakłada, iż ARP w imieniu spółki zajmie się poszukiwaniem kupca na majątek pozostały po Fabryce Kabli w Ożarowie. Inwestorów zachęcić mają ulgi i pomoc lokalnych władz. (s.B5)

Zadłużenie samorządów w końcu września wynosiło ponad 13,3 miliarda złotych. chociaż tylko nieliczne gminy są bliskie ustawowym progom ograniczającym dalszą możliwość zaciągania zobowiązań, to jednak bardzo wielu skarbników jest zdania, że w najbliższym czasie wiele samorządów zrezygnuje z zaciągania kredytów. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

W środę przedstawiciele rządu podpisali się pod wszystkimi żądaniami górniczych związków. Po 11 godzinach negocjacji wiceminister gospodarki Marek Kossowski powiedział, że to "sukces zdrowego rozsądku". (s.19)

W PZU trwa szaleństwo kadrowe. Od lutego za kadencji prezesa Zdzisława Montkiewicza, członków zarządu PZU i PZU Życie wymieniano już kilka razy. Gazeta zastanawia się, czy właściciele - większościowym udziałowcem jest skarb państwa - kontrolują to, co dzieje się w spółce. (s.24)

W środę konsorcjum PKN Orlen i Rotch Energy złożyło w siedzibie Nafty Polskiej ostateczną ofertę na kupno 75 procent akcji Rafinerii Gdańskiej (RG). Jest to uzupełnienie propozycji konsorcjum z marca. Spółki nie podały szczegółów. (s.25)

PARKIET

Pixel nie jest winny opóźnień w liczeniu głosów podczas ostatnich wyborów samorządowych - wynika z analizy przedstawionej przez Związek Banków Polskich (ZBP). Zdaniem ekspertów, raport, który jako winowajcę wskazuje Prokom, budzi jednak wiele wątpliwości merytorycznych. (s.3)

Łomżyński sąd oddalił wniosek Pekao o upadłość Szeptela. Telekomunikacyjna spółka chce przyspieszyć spłatę długów. Nie wyklucza, że zwoła WZA w sprawie jej dokapitalizowania. (s.5)

Zarządzający funduszami emerytalnymi przyznają, że czasy dużych zysków na obligacjach się skończyły. OFE spodziewają się, że w 2003 roku będzie można zarobić na akcjach i od kilku miesięcy rośnie ich zaangażowanie na GPW. (s.7)

PRAWO I GOSPODARKA

Agencja Standard & Poor's przyznała obligacjom TPSA rating na poziomie BBB. We wczorajszym transakcjach pakietowych właściciela zmieniło ponad 65 milionów - 4,66 procent kapitału - akcji spółki po cenie 13,1 złotego za akcję. Zdaniem ekspertów większość z nich trafiła do inwestorów zagranicznych. (s.13)

PULS BIZNESU

W tym roku Bank Pocztowy nie będzie dokapitalizowany. Jego akcjonariusze - Poczta Polska i Prokom - zdecydowali, że zrobią to w 2003 roku, po zaakceptowaniu nowej trzyletniej strategii. W nowym roku bank ma dostać od 80 do 100 milionów złotych. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 12 grudnia