PRZEGLĄD PRASY -- 12 września

web/hpl/mda
opublikowano: 12-09-2001, 07:46

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w środę 12 września z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Z raportu oceniającego wiarygodność finansową firmy kontrolującej Rotch Energy, potencjonalnego inwestora dla Rafinerii Gdańskiej wynika, że jest ona kontrolowana przez nieznanych akcjonariuszy, a jej wynik netto jest ujemny. Po zapoznaniu się dokumentem, z konsorcjum wycofały się dwie polskie spółki.(s. B1)

Prezes Scandinavian Airlines System (SAS), Joergen Lindegord, nie ukrywa swojego zainteresowania współpracą z PLL LOT w budowie nowego sojuszu w Europie. Analitycy uważają, że plany te są zbyt ambitne. (s. B1)

Komisja Europejska w najbliższych dniach prześle radzie Unii Europejskiej zalecenie zamknięcia z Polską negocjacji o ochronie środowiska, powiedział we wtorek szef polskiego zespołu negocjacyjnego Jan Kułakowski. (s. B1)

Na jesieni Agora chce rozbudować w "Gazecie Wyborczej" dział dotyczący gospodarki. Rozmowy spółki w sprawie kupna "Parkietu" zakończyły się bez porozumienia. (s. B2)

GAZETA WYBORCZA

Inspektorzy kontroli skarbowej skontrolowali w Warszawie 77 dużych firm. W wyniku tych kontroli skarb państwa wzbogaci się o prawie 150 milionów złotych. (s. 16)

PRAWO I GOSPODARKA

Bank Śląski udzielił Stocznii Gdynia 30,4 miliona dolarów kredytu na sfinansowanie budowy masowca dla amerykańskiego armatora Westwood Shiping Lines INC. (s. 2)

Do końca roku Cadbury Wedel zamierza zwiększyć swoje udziały w rynku do około 22 procent i pokonać nowego lidera, połączone firmy Kraft Foods i Stollwerck. (s. 3)

Ryszard Bugaj, jeden z liderów PSL-u, zaproponował ograniczenie wysokości składek przekazywanych przez ZUS do OFE. (s. 7)

Polar wstrzymał na tydzień sprzedaż swoich wyrobów do oddziałów grupy Moulinex-Brandt, który jest inwestorem strategicznym wrocławskiego producenta sprzętu AGD. Polar eksportuje tą drogą około 30 procent swoich wyrobów. (s. 9)

PARKIET

Obligacje Netii są sprzedawane po 20 procent ich wartości nominalnej. (s. 4)

Projekt przejęcia Kopeksu przez Węglokoks został wstępnie zaakceptowany przez resorty gospodarki i skarbu, nieoficjalnie dowiedziała się gazeta. (s. 6)

PULS BIZNESU

Grupa Bols podtrzymuje swoje zainteresowanie zakupem Polmosu z Zielonej Góry. (s. 4) Po ośmiu miesiącach 2001 roku czterech największych producentów piwa ulokowało na rynku 14,7 mlionów hektolitrów napoju. Liderem rynku pozostała Grupa Żywiec, która sprzedała 5,5 milionów hektolitrów piwa, o 200 tysięcy hektolitrów więcej niż Kompania Piwowarska. (s. 5)

Mieszko i Wawel prowadzą negocjacje z Agrosem w sprawie zakupu zakładów cukierniczych Skawa i Optima. Cena wywoławcza za obie firmy to 50-60 milionów złotych. (s. 10)

Rozpoczęła się budowa mostu na Pilicy w Białobrzegach. Wykonawcą przeprawy wartej 31 milionów złotych jest konsorcjum Dromexu i ZBM PP. (s. 16)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: web/hpl/mda

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 12 września