PRZEGLĄD PRASY -- 14 listopada

opublikowano: 14-11-2001, 08:16

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 14 listopada.

RZECZPOSPOLITA

W nocy Sejm uchwalił przyszłoroczne podatki. Polacy będą rozliczać się według obecnych stawek podatkowych w wysokości 19, 30 i 40 procent, ale zamrożone zostaną progi podatkowe, a odsetki od oszczędności objęte zostaną 20-procentowym podatkiem. Teraz projekt trafi do Senatu. (s.A1 i B1)

Jesienią 2002 roku Komisja Europejska wskaże kraje, które spełniają warunki członkostwa w UE i mogą przystąpić do Wspólnoty 1 stycznia 2004 roku. Z opublikowanego we wtOrek raportu wynika, że szanse zakwalifikowania się do tej grupy ma 10 państw, w tym Polska. (s.A1 i B2)

Zarząd Exbudu poinformował związkowców, że chce zmniejszyć zatrudnienia w spółkach grupy Exbud Skanska o 4.000 pracowników. Powodem jest załamanie na rynku budowlanym i spadek popytu na roboty budowlano-montażowe. Po trzech kwaratałach spółka ma 225,1 miliona złotych straty netto. (s.B1)

Na wtorkowym NWZA Biura Maklerskiego Raiffeisen Capital & Investment Polska podjęto decyzję o zamknięciu spółki. Nie podjęto natomiast decyzji, do którego biura przeniesiona zostaną rachunki klientów. (s.B5)

NSA przyznał rację francuskiej spółce Saint Louis Sucre upierającej się, że nie musi składać oddzielnych wniosków na zakup każdej z 16 cukrowni Śląskiej Spółki Cukrowej. Domagało się tego MSWiA. Skutek jest taki, że MSWiA wypłaci Francuzom 2000 złotych na pokrycie kosztów procesu. (s.B2)

Przyjęta we wtorek przez Sejm ustawa zakłada przedłużenie do końca czerwca 2002 roku gwarancji ubezpieczeniowych na jeden miliard dolarów dla krajowych przewoźników lotniczych. Gwarancje mają dotyczyć szkód związanych z ryzykiem wojennym i atakami terroru. (s.B3)

Możliwe, że jeszcze w listopadzie NFI Jupiter sprzeda Zielonogórskie Fabryki Mebli Zefam SA, o aktywach wartych 33 milionów złotych. Rozmowy w sprawie toczą się od kilku dni z polska firmą. Zefam jest jedną z niewielu spółek branży budowlanej, które wykazują zyski. (s.B3)

Wyniki finansowe spółek browarniczych po dziewięciu miesiącach na tle innych firm branż spożywczej nie są dobre. Wśród nich tylko Strzelec osiągnął zysk, a pozostałe trzy giełdowe browary po trzech kwartałach wykazały straty i nie wiadomo, czy zdołają je odrobić do końca roku. (s.B4)

Wiceprezes PKN Orlen Krzysztof Cetnar zapowiada, że grupa PKN na koniec roku osiągnie ponad 500 milionów złotych zysku. W trzecim kwartale grupa zanotowała spadek zysku o 77 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. (s.B4)

W październiku nastąpiło duże pogorszenie nastrojów w bankach, a wskaźnik koniunktury Pengab wyraźnie spadł. Zdaniem Związku Banków Polskich, wprowadzenie opodatkowania zysków od depozytów powinno być połączone z obniżeniem kosztów tworzenia rezerw obowiązkowych przez banki. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Gazeta dowiedziała się, że w środę mogą zostać zerwane rozmowy pomiędzy węgierskim koncernem MOL a Naftą Polską w sprawie sprzedaży pakietu 17,6 procent akcji PKN. Po miesiącu negocjacji miała zostać podjęta decyzja, czy rozmowy będa kontynuowane. (s.20)

Z powodu zmiany rządu od kilku tygodni nie działa międzyresortowy zespół do spraw restrukturyzacji polskich spółek Daewoo. Apele do premiera o wznowienie jego działalności na razie nic nie dały. Zespół ds. Daewoo tworzyli członkowie ministerstw skarbu, finansów, gospodarki i pracy. (s.20)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na połączenie platform cyfrowych Cyfra+ i Wizja TV. W Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej właściciel Wizji obejmie 25 procent udziałów, reszta znajdzie się w rękach Canal+. Transakcja warta jest 150 milionów euro. (s.21)

Wzrost cen miedzi na rynkach światowych i nowa strategia zarządu KGHM spowodowały, ża akcje spółki w ostatnich dniach są jednym z najmocniejszych papierów na giełdzie. Jeżeli dojdzie do zmiany zarządu, wartość akcji KGHM powinna rosnąć. (s.25)

PRAWO I GOSPODARKA

Dziennik dowiedział się, że minister finansów Marek Belka powiększy o 500 milionów złotych oferowaną w listpadzie pulę obligacji trzyletnich. Powodem jest duże zainteresowanie inwestorów i potrzeby budżetu. (s.1)

Jest mało prawdopodobne, aby w przyszłym roku znalazł się chętny na czwartą koncesję na UMTS w Polsce. Jeżeli się nie znajdzie, budżet może liczyć na kolejną ratę, czyli 45 milionów euro, dopiero w 2005 roku. Dotychczas za UMTS wpłynęło 40 procent z 1,95 miliarda euro. (s.3)

Minister infrastruktury Marek Pol powiedział, że British Airways lub Lufthansa mogą kupić od Swissaru akcje LOT. Wicedyrektor Departamentu Spółek Strategicznych Jan Szczęsny powiedział jednak, że Swissair nie zgłosił jeszcze chęci sprzedania swoich udziałów w LOT. (s.3)

Ministerstwo skarbu ma w środę parafować umowę prywatyzacji dwóch elektrociepłowni toruńskich - EC Toruń i Energotor. Warunki zakupu tych spółek przez konsorcjum Zespołu Elektrociepłowni Wybrzeże oraz firmy Dalkia Termika zostały już praktycznie uzgodnione. (s.4)

Posłowie Samoobrony zgłosili we wtorek propozycję obniżenia o 20 procent pensji osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów uważają jednak, że mogłoby to oznaczać wypłatę dużych odszkodowań. (s.7)

PARKIET

Jarosław Augustynowicz ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) uważa, że zezwolenie na zakup 25 procent akcji Rolimpeksu przez Provimi Polska poza rynkiem regularnym byłoby niesprawiedliwe wobec pozostałych inwestorów. SII oczekuje, że Provimi ogłosi wezwanie. (s.3)

PULS BIZNESU

W czwartek WZA Porty Petrol, operatora terminalu przeładunkowego paliw płynnych w Świnoujściu, ma zdecydować o podwyższeniu kapitału zakładowego o 100 milionów złotych. Objęciem akcji nowej emisji zainteresowane są m.in. niemiecki IVG, PKN Orlen i Centromor. (s.4)

Kolejny termin rozprawy w wiedeńskim sądzie w sporze Elektrimu i Deutsche Telekom o Polską Telefonię Cyfrową został wyznaczony na marzec 2002 roku. Zarząd Elektrimu tymczasem rozmawia z bankami w sprawie pozyskania około 1,0 miliarda złotych kredytu. (s.8)

Stanisław Pacuk, prezes Kredyt Banku może zostać odwołany ze swojego stanowiska. (s.9)

Zagraniczny dług Polski wynosi 100 miliardów złotych. Największy ciężar jego obsługi przypada na lata 2003-2009, gdyż wówczas Polska musi spłacić 90 procent całej sumy. Analitycy uważają, że nie powinno być z tym problemu. (s.32)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 14 listopada