PRZEGLĄD PRASY -- 15 marca

opublikowano: 15-03-2001, 08:44

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek 15 marca, z wyłączeniem informacji, które znalazły się w polskim serwisie finansowym:

RZECZPOSPOLITA

Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Polacy będą prawdopodobnie mogli podjąć legalnie pracę w 13 z 15 krajów Unii. Tylko przedstawiciele Niemiec i Austrii opowiedzieli się za wprowadzeniem restrykcji wobec emigrantów z Polski. (s. B1)

Europejski Bank Inwestycyjny jest gotów udzielić Polsce 250 milionów euro na trzy projekty budowy dróg, Wrocław-Krzyżowa, Bielsko-Biała - Cieszyn i Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń. (s. B2)

Koncern Delphi zamierza przejąć zakład Eaton Gdańsk. (s. B4)

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że wybór kosorcjum UniCredito Italiano i Allianz AG na inwestora strategicznego Pekao SA był właściwy. Wątpliwości budzi zbyt wysoka prowizja dla doradcy inwestycyjnego. (s. B5)

Rabobank Polska planuje w 2001 roku zysk netto o 50 procent wyższy niż w zeszłym roku, kiedy bank wypracował 5,3 miliona złotych zysku. (s. B5)

Ponad 800 tysięcy osób otrzymało w sumie około trzy miliardy złotych z tytułu wypłat rekompensaty dla emerytów, rencistów i pracowników budżetówki. (s. B6)

GAZETA WYBORCZA

Wicepremier Janusz Steinhoff kończąc wizytę w Rosji stwierdził, że Polska i Rosja są bliskie porozumienia w sprawie trasy przebiegu przez Polskę gazociagu na Słowację. (s. 21)

Za półtora roku Volkswagen rozpocznie w Poznaniu produkcję nowego pikapu, wynika z nieoficjalnych informacji. Nowe auto byłoby produkowane wyłącznie w Polsce, a do sprzedaży trafiłoby na początku 2003 roku. (s. 21)

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń nie zaakceptuje planu naprawczego Towarzystwa Ubezpieczeniowego Daewoo. (s. 25)

Warszawska firma developerska JW Construction wycofała się z przejęcia Beton Stalu. (s. 25)

PRAWO I GOSPODARKA

Minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska powiedziała w środę, że nie wiadomo, czy w obecnej niestabilnej sytuacji wokół PZU uda się przeprowadzić ofertę publiczną spółki w 2001 roku. (s. 1)

PZU Życie, za pośrednictwem Raiffeisen Investment sprzedaje akcje VII, X, XIV NFI. Spółka sprzedaje akcje funduszy, o przejęcie których skarb państwa walczył z BRE Private Equity. (s. 1)

Rząd zdecydował w środę o interwencyjnym zakupie trzech tysięcy ton masła produkcji krajowej. (s. 2, 5)

PARKIET

Storzenie w Sejmie Komisji Rynku Kapitałowego i Giełd postuluje prezes Izby Domów Maklerskich Krzysztof Wantoła. Głos komisji byłby jednym z najważniejszych w sprawach regulacyjnych, bezpośrednio i pośrednio wpływających na polski rynek kapitałowy i jego funkcje. (s. 1, 8)

PULS BIZNESU

Nie doszło do fuzji producentów lodów Augusto i Ekko, gdyż Ekko nie spłaciła swoich długów. Mimo to Augusto produkuje już lody Ekko. (s. 3)

Do końca 2001 roku PKP SA planuje wyemitować pięcio i siedmioletnie obligacje korporacyjne o wartości 1,3 miliarda złotych. (s. 4)

GE Bank Mieszkaniowy planuje w tym roku podwojenie aktywów i udzielenie kredytów o wartości ponad jednego miliarda złotych. (s. 5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 15 marca