PRZEGLĄD PRASY -- 16 listopada

opublikowano: 16-11-2001, 08:08

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 16 listopada.

RZECZPOSPOLITA

W niedzielę będą otwarte oddziały niektórych banków, ponieważ jest badzo prawdopodobne, że od początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszona nowelizacja ustawy podatkowej. W bankach ustawiają się kolejki do kas, niespotykane zainteresowanie przeżywają fundusze inwestycyjne. (s.A1 i B1)

Według danych GUS inflacja ponownie spadła. Jej październikowy wskaźnik, czyli 4,0 procent, jest o 0,3 procent mniejszy niż we wrześniu. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,4 procent. Wedle niektórych prognoz na koniec roku spodziewana jest inflacja na poziomie nawet niespełna 4,0 procent. (s.B1)

Według raportu instytucji WIIW z Wiednia zwolnienie tempa wzrostu gospodarczego na zachodzie Europy może zmniejszyć o 0,5-1,5 procent wzrost wschodniej Europy, który bez niego wyniósłby 3-4 procent w latach 2002-03. Polska najbardziej odczuje dekoniunkturę. (s.B1)

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek zapowiedział, że ponownie rozważy plany oferty publicznej 20 procent akcji TPSA, które ma skarb państwa. Jeśli się zdecyduje, to nie w tym roku. Bardziej prawdopodobne jest użycie mniejszościowego pakietu akcji TPSA do dokapitalizowania przedsiębiorstw. (s.B1)

W czwartek Komitet Rady Ministrów (KRM) przyjął pakiet ustaw, który jest "programem ratunkowym" systemu polityki społecznej i zakłada zmiany w zakresie pomocy społecznej, świadczeń społecznych, zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń przedemerytalnych. (s.B2)

Unijni dyplomaci powiedzieli Rzeczpospolitej, że UE nie dołoży się do projektu systemu monitoringu IACS dla polskiego rolnictwa, jeżeli Polska nie zerwie umowy na jego budowę z firmą Hewllet-Packard. Unia dopatrzyła się nieprawidłowości przy budowie systemu. (s.B3)

Na czwartkowym NWZA Stalexportu akcjonariusze spółki zadecydowali, że firma będzie dalej istnieć. Nowa strategia, zdaniem zarządu, daje szansę na wyjście z kłopotów. Jeżeli wierzyciele nie zaakceptują układu, likwidacja Stalexportu będzie nieunikniona. (s.B4)

Maspex Wadowice został inwestorem strategicznym produkującej wodę mineralną spółki Multi-Vita. Do końca roku razem z Multico, obecnym właścicielem firmy, będą mieli po 50 procent akcji Multi-Vity. (s.B4)

Nowe, surowsze reguły minimalnego poziomu akcyzy na papierosy mogą w ostatnim momencie uniemożliwić zamknięcie polsko-unijnych negocjacji o podatkach i zmusić rząd do gwałtowniejszej niż dotąd przewidywano, podwyżki cen wyrobów tytoniowych. (s.B2)

Tegoroczne podwyżki akcyzy i VAT spowodowały wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji i sprzedaży w branży piwowarskiej. Jeśli w przyszłym roku akcyza na piwo wzrośnie powyżej wskaźnika inflacji, to zostanie zagrożona spłata kredytów, zaciągniętych przez browary na swój rozwój. (s.B4)

W przyszłym roku spółka Mieszko spróbuje zmniejszyć swoje koszty finansowe i skoncentruje się na najbardziej rentownych produktach. Dzięki temu powinny wzrosnąć marże na sprzedaży, wpływy z eksportu i zysk netto. (s.B4)

Warunkiem realizowanego przez Cukrobank programu naprawczego jest przejęcie banku do 2004 roku przez BISE. Cukrobank dostał na to 80 milionów złotych preferencyjnej pożyczki z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Według informacji Gazety rząd prawdopodobnie jednak wprowadzi podatek importowy. Kwestię tą cały czas forsuje PSL i wedle członków tej partii mogą niedługo dopiąć swego. Podatek ten byłby jednak wprowadzony na pół roku z możliwością przedłużenia, a nie, jak chciało PSL, na trzy lata. (s.24)

W czwartek rząd zdecydował o odchudzeniu administracji rządowej o 25 urzędów, które jego zdaniem nie funkcjonowały dobrze lub zbyt dużo wydawały na siebie. Szef MSWiA Krzysztof Janik zapowiedział też, że zamierza się przyjrzeć funduszom celowym, instytutom i ośrodkom badawczym. (s.25)

Po dziesięciu miesiącach tego roku do budżetu państwa trafiło zaledwie 115,6 miliarda złotych, czyli 75,8 procent planowanych dochodów. Wzrósł za to do 29,1 miliarda złotych (84,5 procent) deficyt budżetowy. (s.26)

W środę do Warszawy przyleciał prezes austriackiego koncernu petrochemicznego OMV. Austriacy po raz kolejny potwierdzili, że są zainteresowani kupnem pakietu akcji PKN Orlen. OMV chce też poinformować o swoich wynikach finansowych po trzech kwartałach 2001 roku. (s.27)

Urząd Regulacji Energetyki wymierzył grzywnę spółce EuRoPol Gaz i jej prezesowi Kazimierzowi Adamczykowi za pobieranie od lutego do sierpnia 2000 roku opłat za przesył gazu bez zatwierdzonych taryf. (s.27)

PRAWO I GOSPODARKA

Rząd przyjął w czwartek wszystkie rekomendowane przez Komitet Integracji Europejskiej modyfikacje stanowisk negocjacyjnych. Dzięki temu rozmowy Polski z UE mają nabrać tempa. Polska ubiegać się teraz będzie o dwuletni okres przejściowy w przepływie osób oraz 12-letni na zakup ziemi polskiej ziemi.(s.1)

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zapowiada zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o PIT, o ile Senat nie uwzględni w niej uwag zgłoszonych przez PIU. Izba ma zastrzeżenia dotyczące funduszy kapitałowych i uważa, że zmiany naruszają zasadę równości wobec prawa. (s.7)

Według związków zawodowych decyzje prezesa KGHM Mariana Krzemińskiego doprowadziły do nieuzasadnionych wydatków, sprzecznych z przepisami Prawa Pracy, a w szczególności z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Państwowa Inspekcja Pracy wykazała nieprawidłowości w wynagradzaniu pracowników KGHM. (s.8)

Dekoniunktura w gospodarce, zaostrzająca się konkurencja pomiędzy firmami IT oraz ciążące na wyniku inwestycje w porojekty interbnetowe spowodowały, że po trzech kwartałach grupa Softbanku miała 16,6 milionów złotych straty netto. (s.9)

PARKIET

Według nieoficjalnych informacji Parkietu, niewykluczone, że niemiecka firma Axel Springer Verlag, chcąc zaistnieć na polskim rynku prasy jest zainteresowana powiązaniem z Agorą. Możliwe, że Axel złożył ofertę odkupu akcji Agory od Cox Poland Investments. (s.1)

Wspólnie z firmami konsultingowymi Ster-Projekt pracuje nad stworzeniem nowego modelu biznesowego, który byłby atrakcyjny dla partnera zagranicznego. Prezes spółki Piotr Smólski podkreśla, że nigdy nie były prowadzone rozmowy z Prokomem na temat ewentualnej fuzji obu firm. (s.4)

Redukcję długu, wydatków inwestycyjnych oraz zatrudnienia zapowiedział zarząd TPSA podczas czwartkowej telekonferencji. Spółka przygotowuje budżet na rok przyszły i plan na najbliższe trzy lata. Zarząd TPSA ma przedstawić France Telecom ostateczny projekt dokumentów do 28 listopada. (s.2)

PULS BIZNESU

PKP sprzedały około 65 milionów złotych wierzytelności Huty Katowice (HK). Trafiły one do Cegielskiego, a potem do Inkasso Reform (IR). Dziś HK i IR podpiszą porozumienie w sprawie restrukturyzacji 55 milionów zobowiązań. Handel długami niepokoi HK, która złożyła na PKP doniesienie do UOP. (s.4)

Przedstawiciele trzech największych szwedzkich koncernów budowlanych, Skanska, NCC i Paeb chcą zweryfikować planu inwerstycji w Polsce. Dla NCC Polska oznacza to koneic rozmów w sprawie kontroli nad PIA Piasecki. (s.7)

Szef MSP zgodnie z zapowiedziami weryfikuje plany prywatyzacji polskich przedsiębiorstw. Opóźni się ich prywatyzacja. Jest to zła wiadomość dla PKO BP, PZU, spółek G-8 i wielu innych polskich firm, które potrzebują inwestora. (s.8-9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 16 listopada