PRZEGLĄD PRASY -- 16 października

16-10-2003, 07:55

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 16 października.

RZECZPOSPOLITA

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok spotkał się wczoraj z wyjątkowo ostrą krytyką posłów. Nie podobały się przede wszystkim wzrost wydatków na administrację publiczną, prognozy wpływów podatkowych oraz mniejsze wsparcie finansowe dla najuboższych. Opozycja zapowiedziała w Sejmie głosowanie nad odrzuceniem projektu. (s.1, B1)

Najlepsze warunki do działalności biznesowej stwarzają Londyn, Paryż i Frankfurt. Warszawa w europejskim rankingu firmy doradczej Cushman & Wakefield Healey & Baker, obejmującym 30 metropolii, przesunęła się z 26 miejsca w ubiegłym roku na 22 obecnie. Był to, obok Manchesteru, największy awans na tegorocznej liście. (s.B2)

Polsko-ukraińskie porozumienie o współpracy przy budowie rurociągu Odessa-Brody nie zostanie podpisane w październiku, tak jak to wcześniej zaplanowano. Może przesunąć się nawet na grudzień. Równocześnie w Londynie trwają rozmowy przedstawicieli UKrTransNafty i koncernu Chevrolen-Texaco. Chodzi o uzgodnienie warunków dostaw ropy kaspijskiej (.s.B5)

Podwyższenie kapitału o 120 milionów złotych jest jednym z głównych punktów programu walnego zgromadzenia akcjonariuszy Stoczni Gdynia, które odbędzie się 10 listopada. Choć formalnie ogłoszono termin walnego, akcjonariusze nie uzgodnili jeszcze sposobu podniesienian kapitału spółki. (s.B5)

Banki, strając się ograniczyć ryzyko, wprowadziły procedury, które spowodowały, że kredyty stały się mniej dostępne - wynika z opracowania Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego (GINB). W portfelach banków wzrósł za to udział papierów skarbowych. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Akcjonariusze finansowi Mostostalu Siedlce prawdopodobnie zbiorą wystarczającą liczbę głosów, by na listopadowym walnym zablokować fuzję z Polimeksem Cekop. Przeciwnicy fuzji dowodzą, że Polimeks jest kolosem na glinianych nogach. W latach 2001-2002 miał 96 milionów skonsolidowanej straty i dopiero w pierwszym półroczu 2003 zanotował symboliczny

zysk. (s.20)

PARKIET

Grupa Lotos do końca pierwszego kwartału chce zakończyć konsolidację firm, które mają wejść w jej skład (Rafinerie: Jasło, Czechowice i Gorlice). Niewykluczone że w 2004 roku spółka trafi na giełdę. (s.3)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce zawierać sojusze, w tym kapitałowe, z zagranicznymi firmami z branży. Liczy, że w ten sposób zwiększy zasięg działania. ( s.3)

PULS BIZNESU

Polmos Lublin namawia do udziału w zakupie Polmosu Białystok między innymi Central European Distribution Corporation. Na zakup inwestor musi wyłożyć około 600 milionów złotych. Janusz Palikot, prezes Polmosu Lublin oprócz współpracy z innymi firmami, planuje wzięcie kredytu i sprzedaż swoich 10 procent akcji Ambry, producenta win. (s.6)

Comp Rzeszów, dostawca oprogramowania dla banków może być jednym z ciekawszych debiutów na GPW. Spółka ma znaleźć się na parkiecie w I kwartale 2004 roku. Prospekt emisyjny powinien być złożony najpóźniej w grudniu. (s.11)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 16 października