PRZEGLĄD PRASY -- 17 kwietnia

ENERGOPOL-POŁUDNIE SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 17-04-2003, 07:59

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 17 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

W środę przywódcy 25 państw podpisali w Atenach traktat o poszerzeniu UE. W imieniu Polski podpis pod liczącym pięć tysięcy stron dokumentem złożyli premier Leszek Miller, szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz i minister ds. europejskich Danuta Huebner. (s.A1, A3-4, A7)

O minimum 275 milionów złotych wzrosły koszty budowy systemu IACS z powodu renegocjacji umowy z firmą Hewlett-Packard - stwierdzili kontrolerzy resortu rolnictwa, którzy przebadali działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Mimo wyższych kosztów nie ma gwarancji, że IACS będzie gotowy na czas. (s.B2)

Komisarz ds. rolnych UE, Franz Fischler ostrzegł w liście wysłanym do wicepremiera Grzegorza Kołodki, że Polska musi przynajmniej osiemnastokrotnie zwiększyć tempo wykorzystywania funduszy pomocy dla rolnictwa SAPARD, jeśli chce uniknąć utraty istotnej części programu. (s.B2)

Po pierwszym kwartale tego roku do kasy państwa wpłynęło ponad 33,3 miliarda złotych, czyli 21,4 procent zaplanowanych na ten rok dochodów - podało Minsterstwo Finansów. W tym samym czasie wydatki przekroczyły 48,8 miliarda złotych, a deficyt budżetowy wyniósł 40 procent planowanej wielkości. (s.B2)

Amerykanie wybrali już pierwsze firmy, które będą realizowały kontrakty w Iraku. Mogą one zlecić część prac polskim przedsiębiorstwom jako podwykonawcom. (s.B3)

Komitet offsetowy, który oceniał w środę uzgodnione przez rządowych negocjatorów propozycje kompensat złożone przez Lockheed Martin Corp., jednomyślnie zarekomendował ministrowi gospodarki Jerzemu Hausnerowi podpisanie umowy offsetowej. Według wiceministra gospodarki Jacka Piechoty, umowa przekroczy wartość sześciu miliardów złotych. (s.B4) Największy działający w KGHM Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego porozumiał się co do wielkości podwyżki wynagrodzeń w tym roku. Wyniesie ona pięć procent. (s.B5)

Koncentracja na klientach instytucjonalnych oraz zmiana sposobu obsługi klientów indywidualnych to główne elementy nowej strategii Domu Maklerskiego Banku Handlowego. Biuro chce utrzymać pozycję lidera, a także ułatwić polskim inwestorom wejście na rynki zagraniczne. (s.B7)

Rzeczpospolita zastanawia się, ile jest dziś warte PZU SA. Prezes towarzystwa, Zdzisław Montkiewicz w wywiadzie radiowym stwierdził, że nie może podać tej kwoty ze względu na przygotowywanie spółki do prywatyzacji. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Prokuratura apelacyjna w Poznaniu zmieniła zarzuty stawiane byłym prezesom Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA. Nowym podejrzanym w tej sprawie jest Arkadiusz G., były wiceprezes holdingu i do stycznia 2002 roku prezes Stoczni Szczecińskiej SA. (s.15)

Ministerstwo Finansów już zgodziło się na obniżenie kapitału akcyjnego Daewoo TU ze 100 do dwóch milionów złotych i podniesie go potem do 66 milionów złotych - dowiedziała się w biurze prasowym resortu Gazeta. Oznacza to wielkie straty dla FSO. Szef KNUiFE Jan Monkiewicz tłumaczy, że priorytetem są ubezpieczeni, potem rynek, a dopiero na końcu FSO. (s.16)

Najprawodpodobniej w maju BPH PBK i Bank Zachodni WBK zaczną udzielać kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu, które dzięki dopłacie z budżetu państwa nie przekroczy siedmiu procent w skali roku. (s.17)

PARKIET

Prokuratura okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie nadużyć przy zakupie akcji pracowniczych lubelskiego browaru Perła. Zakupów dokonywał cztery lata temu Józef Hubert Gierowski. Inwestor zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej browaru - wynika z informacji Parkietu. (s.1)

Jeden z zagranicznych banków przeprowadził w środę transakcję sprzedaży złotego. Inwestorzy uznali, że mógł to zrobić na zlecenie Ministerstwa Finansów. W rezultacie rano polska waluta mocno się osłabiła. (s.1)

Parkiet zastanawia się, czy PKN Orlen weźmie udział w prywatyzacji czeskiego Unipetrolu. Janusz Wiśniewski i Jacek Strzelecki, wiceprezesi PKN, wraz z Andrzejem Sopoćko, wiceministrem finansów rozmawiali w Pradze z przedstawicielami czeskiego rządu w tej sprawie - dowiedział się Parkiet. (s.3)

Niektóre dane finansowe w raporcie sporządzonym przez Deloitte&Touche z badania ad hoc w Stomilu Olsztyn znacznie się różnią od prezentowanych przez spółkę w raportach rocznych. Obie strony odmawiają komentarza, zasłaniając się dobrem spółki i zasadami corporate governance. (s.4)

Miniony kwartał dał BRE Bankowi dobry start na 2003 rok - powiedział prezes banku Wojciech Kostrzewa. Według niego, w tym roku BRE ma szansę na osiągnięcie zwrotu z kapitału na poziomie ponad pięciu procent. Oznacza to zysk netto wyższy niż 80 milionów złotych. (s.5)

PULS BIZNESU

Szef sejmowej Komisji Europejskiej, Józef Oleksy uważa, że kampania referendalna ma wiele niedoskonałości, ale jest przekonany, iż Polacy zagłosują w czerwcu na 'tak'. Jego zdaniem, dla poprawienia wyniku głosowania wcale nie będzie potrzebna wymiana premiera. (s.6)

Na dzisiejszym NWZA PKN Orlen dojdzie do głosowania nad wydłużeniem kadencji zarządu z trzech do pięciu lat. Analitycy zastanawiają się, czy jest to troska o długotrwały rozwój firmy czy obrona stanowisk. (s.11)

Erich Fischer, szef grupy Generali w Polsce twierdzi, że jego spółka jest jedną z nielicznych firm, które przejmują inne towarzystwa. Spółka nie wyklucza dalszych akwizycji, a w ciągu kilku lat chce się stać jednym z pięciu największych

ubezpieczycieli indywidualnych. (s.12)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagowała: Barbara Woźniak; Adres internetowy:adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ENERGOPOL-POŁUDNIE SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 17 kwietnia