PRZEGLĄD PRASY -- 18 grudnia

Albert Stawiszyński
18-12-2003, 07:54

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 18 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Ministerstwo Skarbu Państwa jest gotowe dokapitalizować Stocznię Gdynia, poinformował w środę wiceminister gospodarki Jacek Piechota. Zatwierdzony latem tego roku przez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu plan restrukturyzacji Stoczni Gdynia zakłada podniesienie jej kapitału o 120 milionów złotych. (s.4)

W 2004 roku Grupa Lotos, pod którą to nazwą od pół roku działa Rafineria Gdańska, planuje osiągnąć 130 milionów złotych zysku. W tym roku wynik grupy szacowany jest na 200 milionów złotych, poinformował w środę Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. (s.B5)

Jedynie 43 procent abonentów Telekomunikacji Polskiej SA uznało w badaniach prowadzonych przez TNS OBOP, że są zadowoleni z usług operatora. Kłopoty z "błękitną linią" skłoniły posłów do przeprowadzenia kontroli przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Postępowanie rozpoczął też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Wczoraj na specjalnej konferencji prasowej prezydent, premier i wicepremier Jerzy Hausner przekonywali sekretarza handlu USA Donalda Evansa, że polski Bumar powinien dostać wart ponad pół miliarda dolarów kontrakt na dostawy dla irackiej armii. Jeżeli się uda, państwowa spółka dostarczy kompletne wyposażenie dla tworzącej się armii irackiej. (s.18)

Rada Polityki Pieniężnej na swoim ostatnim posiedzeniu w starym składzie zablokowała następcom dostęp do 38 miliardów złotych rezerwy rewaluacyjnej. Pieczę nad nią powierzono prezesowi NBP Leszkowi Balcerowiczowi. Zgodnie z zasadami Europejskiego Banku Centralnego które Polska przyjmie 1 stycznia, zysk z rezerwy nie może być przekazany do budżetu. (s.20)

PARKIET

Już prawie 85 procent kapitału i głosów spółki Carlsberg Okocim posiada duński inwestor. Wszystko wskazuje na to, że przygotowuje się do wycofania spółki z giełdy. Wiceprezes Carlsberga Okocim Jacek Michalak awansował w strukturach grupy Carlsberga. (s.3)

PULS BIZNESU

Wrocławski JTT żąda odszkodowania za doprowadzenie go do bankructwa i skarży Fiskusa do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Janusz Krasnopolski, przewodniczący rady spółki: JTT pewnie już nigdy nie odzyska dawnej świetności, ale nie zamierzamy być ofiarą pazerności skarbówki. Podobny proces zwyciężył ostatnio Optimus. (s.4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 18 grudnia