PRZEGLĄD PRASY -- 19 lutego

opublikowano: 19-02-2003, 07:44

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 19 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Około trzech miliardów złotych mogą kosztować nowe rozwiązania prawne przygotowywane przez Sejm. Są to minimalne koszty, jakie Polacy będą musieli ponieść w związku z ustawami, które już zostały uchwalone albo nad którymi parlament dopiero pracuje. (s.A1, A10, B1, B2)

Dzisiaj o godzinie 13.00 w Warszawie zostaną wznowione negocjacje pomiędzy wierzycielami Daewoo-FSO i potencjalnym inwestorem strategicznym - brytyjskim MG Rover. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita, Brytyjczycy zaproponują nowe warunki, na jakich mieliby zainwestować na Żeraniu. (s.B2)

VAT, akcyza i podatek od gier były głównym źródłem wpływów krajowego budżetu w styczniu 2003 roku. Dzięki nim do kasy państwa wpłynęło 8,22 miliarda złotych na zebranych ogółem 11,6 miliarda - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów. (s.B2)

Utrzymanie preferencyjnego eksportu norweskich i islandzkich ryb do Polski i innych nowych członków UE w zamian za 300-400 milionów euro rocznie dodatkowej pomocy strukturalnej. Takie warunki poszerzenia europejskiego obszaru gospodarczego (EOG) wkrótce uzgodnią kraje Unii z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem. (s.B2)

Ministerstwo skarbu jest skłonne dokapitalizować Stocznię Gdynia akcjami TPSA o wartości 100 milionów złotych, a Kompanię Węglową akcjami za 530 milionów złotych. Poza tym resort podpisał wstępne porozumienie z inwestorem strategicznym dla Huty Stalli Częstochowa. (s.B3)

Prezes AmerBanku, Sławomir Sikora powiedział, że w 2002 roku bank zajmował się restrukturyzacją. Teraz, gdy jego zdaniem sytuacja banku jest stabilna, spółka może rozwinąć działania biznesowe. Bank planuje w tym roku wzrost przychodów i nie myśli o wycofaniu się z giełdy. (s.B5)

Ministerstwo Finansów nie będzie miało dziś problemu ze sprzedażą na przetargu obligacji 5-letnich - uważają analitycy. Inwestorzy zagraniczni znów kupują polskie papiery skarbowe, a popyt polskich instytucji finansowych na obligacje zwiększył się. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Zdaniem PLL LOT prezesi firmy dostawali w Polsce pieniądze od szwajcarskiego SAirGroup. Jednak według raportu Ernst & Young, do którego dotarła Gazeta, premie trafiały na konta w Zurychu. (s.17)

Zdaniem Johna Goodisha, dyrektora należącej do US Steel huty w słowackich Koszycach. polski rynek jest wystarczająco duży, by wchłonąć produkcję i Polskich Hut Stali (PHS) i Koszyc. Działania US Steel w PHS będą jego zdaniem zgodne z planem ustalonym w negocjacjach Polski z UE, choć mogą się zdarzyć prośby o odstępstwa. (s.20)

PARKIET

Tylko 14 spółek giełdowych zadeklarowało dotychczas chęć wypłaty dywidendy, a jej łączna wartość wynosi 1,08 miliarda złotych. Z szacunków Parkietu wynika, że łączna wartość dywidend za 2002 rok może wynieść 1,47 miliarda złotych. (s.1)

W ciągu najbliższych tygodni Pernod Ricard, posiadający prawie 98 procent akcji Agrosu, może podjąć decyzję o wycofaniu spółki z giełdy - wynika z nieoficjalnych informacji Parkietu. Kurs akcji spółki rośnie od początku roku, co może oznaczać, że inwestorzy spodziewają się możliwego wezwania na resztę walorów. (s.1)

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN), dostarczające ropę m.in. do PKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej (RG), zarobiło w zeszłym roku 130 milionów złotych. Firma planuje wydać w bieżącym roku 500 milionów złotych na inwestycje oraz poszerzyć ofertę usług. (s.4)

Prawie 76 milionów złotych straty netto zanotowała ubiegłym roku 4Media. Jej prognozy mówiły o zyskach. Zarząd nie wniósł o upadłość spółki, mimo że od dawna nie płaci ona długów, podobnie jak jej firmy zależne. KPWiG zarzuca spółce kreatywną księgowość. Sprawa trafiła już do prokuratury. (s.5)

PULS BIZNESU

Deutsche Telekom (DT) nie uda się pewnie przekonać sądu, że kondycja Elektrimu jest tak zła, iż DT powinien wykupić udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Uznanie legalności przejęcia kontroli nad PTC przez polski holding to jednak zupełnie inna kwestia. Obie sporne kwestie mają się rozstrzygnąć wkrótce. (s.3)

PZU zakończyło zbieranie ofert na dostawę systemu informatycznego. Faworytami konkursu są CSC, które startuje z Prokomem, oraz TIA, która wystartowała z IBM albo z Accenture. (s.4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagowała: Olga Markiewicz; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 19 lutego