PRZEGLĄD PRASY -- 2 stycznia

PAP
opublikowano: 02-01-2004, 07:31

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 2 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Rząd będzie zabiegał, aby podczas prac w Senacie wycofano zmiany, które Sejm wprowadził do ustawy budżetowej - powiedziała Rzeczpospolitej Halina Wasilewska-Trenkner, wiceminister finansów. Chodzi przede wszystkim o poprawkę, zgodnie z którą do budżetu wpłynęłoby 40 procent środków specjalnych urzędów i ministerstw. (s. B3)

W pierwszym roku członkostwa w Unii Europejskiej Polska i inne kraje Europy Środkowej będą rozwijały się przynajmniej dwa razy szybciej niż dotychczasowi członkowie Wspólnoty, przewiduje Komisja Europejska. (s. B3)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów wymieniło na rynku walutowym 200 milionów euro. W czasie prowadzonej przez 12 dni wymiany euro na złote, kurs polskiej waluty w stosunku do euro osłabł o dwa procent. Pieniądze pochodziły z pierwszej transzy kredytu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). (s. 19)

PARKIET

Największa ukraińska korporacja metalurgiczna, Przemysłowy Związek Donbasu (PZD) może być zainteresowany kupnem Huty Stali Częstochowa. Zamierza zrobić to za pośrednictwem giełdowej spółki Pekpol. Przedstawiciele PZD weszli właśnie do rady nadzorczej Pekpolu, który zmienił nazwę na Arksteel. (s. 1)

Blisko 250 milionów złotych składek z polis komunikacyjnych straciły w ciągu dziewięciu miesięcy 2003 roku PZU i Warta, dwaj najwięksi potentaci na rynku ubezpieczeń majątkowych w Polsce – wynika z danych nadzoru. Straty w tym segmencie spowodowały, że obie firmy zanotowały w tym okresie spadek przychodów z polis. (s. 5)

Zdaniem Parkietu może się opóźnić zapowiadane na maj 2004 wprowadzenie nowych, denominowanych w euro obligacji dla inwestorów indywidualnych. Ministerstwo Finansów prowadzi rozmowy z Narodowym Bankiem Polskim (NBP) w sprawie wymiany pochodzących z emisji walut na złote. (s.5)

PULS BIZNESU

1 stycznia zaczęły funkcjonować specjalne urzędy skarbowe przeznaczone do obsługi dużych firm. Jednak z przepisów wynika, że mogą one ruszyć dopiero 1 stycznia 2005 roku. Zdaniem Pulsu Biznesu decyzje podatkowe takiego urzędu będą łatwe do podważenia. (s. 3)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Katarzyna Uciechowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 2 stycznia