PRZEGLĄD PRASY -- 2 stycznia

Reuters
opublikowano: 02-01-2002, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 2 stycznia. RZECZPOSPOLITA Prezes URT obniżył stawki, jakie Netia 1 ma płacić TPSA za połączenia międzymiastowe realizowane w sieci Netii, a zaczynające się lub kończące w sieci TPSA. Jednak według wyliczeń TPSA stawki te powinny wzrosnąć, by pokrywały koszty ponoszone przez operatora narodo

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 2 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Prezes URT obniżył stawki, jakie Netia 1 ma płacić TPSA za połączenia międzymiastowe realizowane w sieci Netii, a zaczynające się lub kończące w sieci TPSA. Jednak według wyliczeń TPSA stawki te powinny wzrosnąć, by pokrywały koszty ponoszone przez operatora narodowego. (s.B2)

W wyniku połączenia IXO Neuber, HCI Poland, Alcafood Polska i Brenntag Eurchem, firm zajmujących się dystrybucją surowców chemicznych oraz opakowań przemysłowych i kosmetycznych, powstała spółka Brenntag Polska, obecnie największa w Polsce w tej branży, z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu. (s.B2)

Dla większości polskich firm zaczął się bardzo trudny rok, być może jeszcze trudniejszy niż rok 2001. Przedsiębiorstwa liczą się z koniecznością dalszych oszczędności, ale też przygotowują strategie przetrwania. Chcą się przygotować do dalszego rozwoju i planują inwestycje w nowe, tańsze produkty. (s.B3)

Ostatniego dnia 2001 roku akcjonariusze Exbudu podjęli decyzję o wycofaniu spółki z publicznego obrotu. Przyjęli też wszystkie zaproponowane wcześniej uchwały ograniczające kompetencje zarządu. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

W styczniu w biurach maklerskich rozpocznie się sprzedaż obligacji detalicznych przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych. Ministerstwo Finansów jak w każdym miesiącu zaproponuje im obligacje dwu-, cztero- i pięcioletnie. Wraz z inflacją spada jednak rentowność obligacji. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może obniżyć w tym roku stopy procentowe o 2,5-3 punkty procentowe. Według analityków, maleć będzie także różnica między oprocentowaniem kredytów i depozytów, chociaż zmiana ta będzie następować bardzo wolno. (s.1)

Tylko pięć Polmosów, a nie jak planowano wcześniej 10 firm z tej grupy, sprywatyzowało w 2001 roku Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP). Jeśli MSP nie uelastyczni procesu prywatyzacyjnego, może się okazać, że również w tym roku będzie trudno pozyskać inwestorów strategicznych. (s.3)

W roku 2002 firmy samochodowe sprzedadzą na polskim rynku podobną liczbę aut, co w roku ubiegłym, prognozują analitycy tej branży. Rynek będzie raczej w stagnacji, ale sprzedaż nowych samochodów nie powinna już dalej spadać. (s.3)

Odbywają się konsultacje nad pakietem ustaw "Przede wszystkim przedsiębiorczość". Zakłada on zmiany kodeksów, ordynacji podatkowej i innych regulacji ważnych dla firm. Sposobem na ożywienie gospodarcze ma być aktywizacja drobnych firm, m.in. przez rozbudowę systemu poręczeń kredytowych. (s.4)

Z końcem 2001 roku zakończyła się fuzja prawna banków BPH i PBK, a do końca tego roku ma zostać zakończona fuzja systemowa. Nowy bank otrzymał nazwę BPH PBK SA. Notowania akcji na GPW zostaną zawieszone z dniem 2 stycznia za względu na sądową rejestrację połączenia. (s.9)

AmerBank uruchomił pierwszą transzę środków z gwarancji udzielonej przez DZ Bank w wysokości 36,1 miliona euro. Pełna kwota gwarancji wynosi 46,5 miliona euro. (s.9)

PARKIET

W ciągu dwóch najbliższych lat Czechowicz Ventures, głowny akcjonariusz MCI Management, zamierza zwiększyć udział w spółce do ponad 51 procent głosów. Jednocześnie firma zadeklarowała, że zamierza pozostać inwestorem strategicznym giełdowego funduszu. (s.2)

Według nieoficjalnych infomacji Parkietu, brak zgody właściciela Polsatu Zygmunta Solorza na przekazanie Agorze kontroli nad jego firmą może być przyczyną przedłużania się negocjacji, a być może także ich fiaska. (s.3)

Na giełdę w 2002 roku może trafić dodatkowe trzy miliardy złotych, jeśli fundusze emerytalne utrzymają obecne zangażowanie w akcje. Do końca listopada 2001 roku OFE zainwestowały na giełdzie 4,89 miliarda złotych, co oznacza, że mają już ponad 15 procent akcji znajdujących się w wolnym obrocie. (s.5)

W poniedziałek minął termin, w którym MSWiA, zgadzając się na przejęcie kontroli nad nieruchomościami PZU przez Eureko, mogło rozstrzygnąć losy prywatyzacji polskiego ubezpieczyciela. Dalsza prywatyzacja PZU zapewne znowu staje się sprawą otwartą. (s.5)

PULS BIZNESU

Minister ds. europejskich w MSZ Danuta Huebner nie obawia się komplikacji w kontaktach z Unią w związku z przyjęciem euro. Twierdzi natomiast, że Polska już powinna przygotowywać gospodarkę pod kątem przyszłego członkostwa w Europejskiej Unii Monetarnej. (s.8)

Wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski uważa, że wprowadzenie euro wiąże się z kilkoma nieodogodnościami, ale problemy te nie znaczą wiele w kontekście korzyści, jakie w przyszłości przyniesie unia monetarna. Dodał, że Polska nie będzie gotowa do wejścia do unii monetarnej przed upływem czterech lat. (s.9)

Główny negocjator członkostwa Polski z UE Jan Truszczyński powiedział, że konsekwencje przyjęcia euro nie ujawnią się od razu. W warunkach pełnej porównywalności cen, będzie rosła presja na redukcję kosztów wewnątrz eurostrefy. (s.9)

Polskie firmy nie obawiają się, że wprowadzenie wspólnej waluty w UE przyniesie jakiekolwiek problemy w rozliczeniach eksportowych. Niczego złego nie spodziewają się zajmujące zajmujące czołowe miejsca wśród eksporterów huty, jak również Polmosy. (s.10)

Komisarz UE ds. gospodarki i finansów Pedro Solbes uważa, że wprowadzenie euro do obiegu może umocnić kurs wspólnej waluty. Jego zdaniem Polska nie powinna się spieszyć z wchodzeniem do Europejskiej Unii Monetarnej (EMU). (s.12)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 2 stycznia