PRZEGLĄD PRASY -- 24 sierpień

Beata Tomaszkiewicz
24-08-2001, 08:54

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w piątęk 24 sierpnia z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

W ostatnich dniach odwołano czterech członków, czyli połowę składu zarządu Narodowego Banku Polskiego. Bank nie chciał potwierdzić tych informacji ani ich komentować. (s.B1)

O pół roku później, niż proponował rząd, czyli pierwszego lipca 2002 roku, mają wejść w życie trzy nowe ustawy ubezpieczeniowe. Mimo, że rząd nie przewidywał żadnych obciążeń dla budżetu z tytułu wprowadzania zmian, z wyliczeń "Rzeczpospolitej" wynika, że wyniosą one co najmniej 20 milionów złotych. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Trzy domy mediowe kontrolujące razem około 20 procent wydatków na reklamę w telewizji założyły spółkę Magna Global Polska, która w ich imieniu ma negocjować ceny reklam. Budzi to niepokój wśród mediów i klientów domów. (s.18)

PRAWO I GOSPODARKA

W 2001 roku Ciech zarobi o 11 milionów złotych mniej niż w ubiegłym roku. Spółka tłumaczy spadek zysku ujemnymi różnicami kursowymi i zapowiada reorganizację firmy bez zwolnień grupowych. (s.4)

Z początkiem 2003 roku ruszy produkcja małolitrażowych silników diesla w fabryce Bielsko-Białej należącej do spółki F.A Powertrain Polska. Koszt uruchomienia produkcji ocenia się na ponad 300 milionów euro. (s.4)

Są już pierwsze reakcje bankowe na środową decyzję RPP. Obniżki oprocentowania nastąpiły już w Fortis Banku i LG Petro, a wkrótce zrobią to następne banki. (s.8)

W niedziele i święta będą czynne wszystkie placówki handlowe. Takie rozwiazanie przyjął w czwartek 23 sierpnia Sejm, nowelizując Kodeks pracy. (s.7)

PARKIET

Optimus rozważa zaangażowanie kapitałwe we wrocławskim dystrybutorze sprzętu informatycznego STGroup-dowiedział się nieoficjalne "Parkiet". Wynik negocjacji będzie znany w przeciągu kilku tygodni. (s.1)

Według nieoficjalnych informacji "Parkietu" OMV oferuje Nafcie Polskiej 22 złote za walor. Oferta MOL-u na ten sam pakiet akcji (17,6 procent kapitału zakładowego) jest wyższa i wynosi 26 złotych. (s.2)

Konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding negocjuje obecnie z MSP zakup pakietu do 14 procent akcji Telekomuniakacji Polskiej. Zakup zwiekszyłby stan posiadania inwestora strategicznego Telekomunikacji do 49 procent. (s.3)

Grupa kapitałowa tworzona przez spółkę 4Media przyniosła przez pierwsze dwa kwartały 2001 roku ponad 14,5 milionów przychodu. W tym czasie poniesiono straty w wysokości aż 8,2 milionów złotych. (s.4)

PULS BIZNESU

W najbliższy wtorek Rada Miejska Poznania ma podjąć decyzję o emisji obligacji komunalnych przez miasto i ogłosić przetarg na wybór banku, który ją zorganizuje. Planowana wartość emisji sięga 105 milionów złotych. (s.8)

Negocjacje Stalexportu, resortu transportu i ABIEA, dotyczące podpisania aneksu do umowy koncesyjnej, sa bliskie finiszu. Umożliwi on rozpoczęcie realizacji drugiego etapu moderniazacji autostrady Kraków-Katowice. Według szacunków, projekt będzie kosztował 310-330 milionów złotych. (s.6)

Sąd cywilny podjął decyzję o zabezpieczeniu akcji Śląskiej Spółki Cukrowej. Francuski inwestor, Saint Louis Sucre, przynajmniej do orzeczenia NSA w sprawie zablokowanej sprzedaży śląskich cukrowni może mieć pewność, że MSP nie wniesie ich do Polskiego Cukru. (s.3)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 24 sierpień