PRZEGLĄD PRASY -- 26 listopada

Piotr Kuczyński
26-11-2002, 08:00

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 26 listopada.

RZECZPOSPOLITA

UE wychodzi naprzeciw głównym postulatom polskich negocjatorów. Rzeczpospolita dotarła do projektu ostatecznego stanowiska negocjacyjnego w sprawach finansowych, które zostanie dziś przedstawione krajom kandydującym. Wynika z niego m.in., że w latach 2004-2006 polscy rolnicy mają otrzymać 40 procent dopłat bezpośrednich. (s.A1, A2, A4) Prawie trzy miliardy złotych będą musieli wyłożyć dodatkowo podatnicy w przyszłym roku na skutek zmian w przepisach podatkowych. Gdyby jednak do tych wyliczeń dodać skutki decyzji poprzedniego ministra finansów, Marka Belki, okazałoby się, że w 2003 roku obywatele dopłacą do budżetu w sumie dodatkowo sześć miliardów złotych. (s.A1, B1)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży w tym roku stopy procentowe o pół punktu - spodziewa się większość analityków. Nie są tylko pewni, czy nastąpi to na rozpoczynającym się dzisiaj dwudniowym posiedzeniu Rady, czy w grudniu. Nie zmniejszy to oczekiwań na kolejne obniżki i nie powstrzyma aprecjacji złotego. (s.B1)

UE zgodzi się w tym tygodniu, aby niektóre mleczarnie miały prawo produkować wyroby równolegle z mleka spełniającego i nie spełniającego unijne normy - zapewnili dyplomaci krajów UE. Dzięki temu zostaną zakończone rokowania o dostosowaniu Polski do norm sanitarnych Wspólnoty. (s.B2)

Wprawdzie sytuacja finansowa przedsiębiorstw w ciągu trzech kwartałów nieco się poprawiła, ale nie spowodowało to zwiększenia przez nie nakładów inwestycyjnych. Według danych GUS były one 15 procent mniejsze niż w okresie styczeń-wrzesień 2001 roku. (s.B2)

Gospodarka krajów Europy Wschodniej i byłego ZSRR mimo zwolnienia w tym roku rozwija się dynamiczniej od średniej światowej. Wyprzedza też strefę euro - stwierdza doroczny raport EBOiR z Londynu. (s.B2)

Podczas poniedziałkowej debaty na temat restrukturyzacji górnictwa związkowcy nie zgodzili się na likwidację kopalń. Nie wierzą w oddłużenie i skuteczność rządu w tworzeniu nowych miejsc pracy. Według Ministerstwa Gospodarki, oddłużenie ma wynieść ponad 13 miliardów złotych, a całkowity koszt reformy branży - 18 miliardów. (s.B3)

Znakowanie świń, owiec, kóz i koni dla potrzeb systemu IACS rozpocznie się z półrocznym opóźnieniem latem 2003 roku. Taką propozycję przesunięcia terminu znakowania zwierząt przedstawił poseł PSL, Ryszard Stanibuła. (s.B3)

Za 110 milionów euro Elektrim Telekomunikacja (ET), spółka Elektrimu i francuskiego Vivendi, sprzeda posiadane udziały w telewizjach kablowych, w tym w Aster City Cable. Kupi je konsorcjum złożone z firm i funduszy inwestycyjnych. (s.B4)

Pion multimediów TPSA planuje, że w 2005 roku z szerokopasmowego dostępu do Internetu będzie korzystało niemal 600 tysięcy osób, czyli sześć razy więcej niż dziś. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Stocznia Szczecińska Nowa (SSN) zbuduje dla norweskiej firmy Odfjell ASA największe na świecie chemikaliowce ze stali dupleksowej. W poniedziałek podpisano w Warszawie kontrakt na 300 milionów dolarów. (s.19)

Po artykule Gazety, w którym dziennik ujawnił, że akcje Elektrimu należące do wiceprezesa Ryszarda Opary mogą zostać zajęte przez jednego z wierzycieli, rada nadzorcza holdingu zwołała w trybie pilnym posiedzenie, na którym chce omówić tę sprawę. Niewykluczone jest odwołanie prezesa. (s.27)

Rządowa nowelizacja ustawy miała nałożyć na towarzystwa emerytalne pewne obciążenia, ale też załatwić palące je problemy. Tymczasem rząd - jak skarżą się towarzystwa - poprzestał tylko na realizacji pierwszej części planu, choć ten odrzuca krytykę. (s.27)

PRAWO I GOSPODARKA

Po trzech kwartałach bieżącego roku składka ubezpieczeniowa zebrana przez grupę Allianz w Polsce wzrosła o prawie cztery procent. Na taki wynik zapracowała jednak tylko spółka życiowa, której przypis składki brutto zwiększył się o jedną trzecią. (s.11)

Podpisanie przez Softbank w ciągu dwóch ostatnich miesięcy trzech dużych kontraktów powinno mieć wyraźne przełożenie na wyniki spółki już w czwartym kwartale tego roku. Dzięki wyczyszczeniu bilansu i nowym umowom, spółka ma spore szanse odbudować swoją pozycję na rynku. (s.12)

PARKIET

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) będą mogły swobodniej inwestować w lokaty bankowe i instrumenty pochodne. Ponadto umożliwi się im zarządzanie indywidualnymi portfelami klientów - wynika z propozycji zmian w ustawie o funduszach inwestycyjnych przygotowanych przez KPWiG. Zdaniem samych TFI, to propozycje rewolucyjne. (s.1)

Francja to kolejny, po Stanach Zjednoczonych, Bliskim Wschodzie i Ameryce Środkowej rynek, na który wszedł krakowski ComArch. Spółka wdroży tam swój eksportowy hit - system billingowy Tytan. Wartość umowy jest tajna, choć mniejsza niż 12 milionów złotych. (s.3)

INEC Services, spółka zależna BIG-BG zamierza sprzedać inwestorom 24,8 miliona akcji banku, stanowiących 2,92 procent kapitału akcyjnego. Rynkowa wartość tego pakietu wynosi około 78,9 miliona złotych. INEC chce oferować papiery od czwartku w trakcie notowań ciągłych. (s.3)

PULS BIZNESU

Mimo panującej na rynku ubezpieczeniowym stagnacji, w ciągu trzech kwartałów 2002 roku największe spółki majątkowe zdołały poprawić wyniki finansowe. Samopomoc, Hestia i Warta szybko zwiększały sprzedaż, a PZU i Allianz zmniejszyły przypis składki. (s.4)

Wiele wskazuje na to, że w tym roku Impexmetalowi nie uda się podreperować finansów dzięki sprzedaży spółek grupy. Dlatego konieczna będzie emisja obligacji, po której może spaść udział Skarbu Państwa w spółce. (s.5)

Prawdopodobnie akcjonariusze Rafinerii Gdańskiej (RG) zaakceptują dziś uchwały prowadzące do budowy grupy kapitałowej. Stanie się tak m.in. dlatego, że zarząd poskromił swoje apetyty dotyczące przekształceń. (s.6)

Gazownia Warszawska chce być mózgiem wyodrębnianej z PGNiG Mazowieckiej Spółki Dystrybucyjnej. Jej kapitał ma wynieść 1,2 miliarda złotych, a intencją jej szefów jest powołanie firmy multimedialnej. Aby dopiąć celu, muszą poszukać aliansów kapitałowych. Jednym z potencjalnych sojuszników jest Stoen. (s.7)

Hewlett-Packard pozostawi produkcję komputerów w Szczecinie, a nawet ją rozszerzy - zapewnia Andrzej Dopierała, prezes polskiego oddziału. Spółka, która zakończyła już praktycznie fuzję z polskim oddziałem Compaqa, zamierza wystartować we wszystkich dużych projektach dla sektora publicznego. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 26 listopada