PRZEGLĄD PRASY -- 29 sierpnia

Dariusz Karolak
29-08-2001, 07:52

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w środę 29 sierpnia z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Oszczędnościowe obligacje dwuletnie sprzedawane we wrześniu będą oprocentowane w wysokości 14,5 procent, natomiast obligacje czteroletnie w pierwszym roku posiadania będą oprocentowane na 15 procent, podało Ministerstwo Finansów. (s. B1)

Oprócz Litwy i Łotwy, Polska będzie najbiedniejszym krajem poszerzonej Unii Europejskiej, wynika z raportu Eurostatu. Od 1999 roku Polska nie zmniejsza dystansu w poziomie rozwoju w stosunku do średniej krajów Unii Europejskiej z powodu wolnego wzrostu gospodarczego. (s. B1)

Rzecznik rządu Krzysztof Luft powiedział we wtorek, że Polska nie rezygnuje z wieloletniego kontraktu gazowego z Norwegią, który ma być podpisany 3 września. (s. B2)

W drugiej połowie sierpnia odnotowano ożywienie na rynku wynajmu mieszkań. Tym niemniej w tym roku podaż lokali oczekujących na lokatorów jest większa niż w latach poprzednich, a popyt mniejszy. (s. B2)

Największy czeski producent likierów Stock Pilzno, należący do szwedzkiego konsorcjum Vin&Spirit, który jest zainteresowany kupnem udziałów w Polmosie Białystok zamierza przeznaczyć na inwestycje w Polsce około 40 milionów dolarów. (s. B3)

GAZETA WYBORCZA

Litewski dziennik "Lietuvos Żinios" poinformował, że Polsat wycofuje się z rynków krajów bałtyckich z powodu zadłużenia niektórych wchodzących w skład jego grupy stacji. Nieoficjalne źródła gazety mówią jednak, że żadne decyzje w tej sprawie nie zostały jeszce podjęte. (s. 16)

Zapowiadany program walki z chorobą BSE nie ruszy na razie w Polsce, gdyż rząd nie dał na niego pieniędzy. (s. 17)

PRAWO I GOSPODARKA

We wtorek Pernod Ricard sfinalizował umowę z ministerstwem skarbu dotyczącą kupna 80 procent akcji Poznańskich Zakładów Spirytusowych Polmos SA. Wartość transakcji wynosi 300 milionów złotych. (s. 2)

Od połowy lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarobił na inwestycjach wolnych środków około 7,5 miliona złotych. (s. 11)

PARKIET

Deutsche Telekom nie zamierza sprzedawać udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, mimo braku kontroli nad nią. Prezes niemieckiej firmy, Ron Sommer, stwierdził, że nie zostały jeszcze podjęte decyzje w sprawie inwestycji w inne sektory polskiego rynku telekomunikacyjnego. (s. 1)

Francuski koncern Michelin - sam lub przez bank inwestycyjny HSBC - skupuje akcje Stomilu Olsztyn. Od początku tygodnia w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 500 tysięcy akcji Stomilu. (s. 3)

Zbigniew Zalewski, przewodniczący rady nadzorczej Espebepe i dyrektor szczecińskiego ZUS, zapowiedział, że z powodu rosnących zaległości Espebepe z tytułu składek ZUS, prawdopodobnie we wrześniu zostanie złożony wniosek o upadłość społki. (s. 4)

PULS BIZNESU

Lek, firma farmaceutyczna ze Słowenii, zrezygnowała z udziału w prywatyzacji Polfy Grodzisk. Lek był uważany za faworyta wśrod potencjalnych inwestorów. (s. 5)

Do końca roku fińskie towarzystwo ubezpieczeniowe Sampo podejmie decyzje co dalszych losów jej majątkowej spółki w Polsce. (s. 6)

Według nieoficjalnych informacji Impexmetal przygotowuje się do wezwania na własne akcje. Spółka w ten sposób chce zakończyć konflikt z ministerstwem skarbu. (s. 7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / PRZEGLĄD PRASY -- 29 sierpnia