PRZEGLĄD PRASY -- 30 stycznia

Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA
opublikowano: 30-01-2001, 08:31

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek 30 stycznia:

RZECZPOSPOLITA

Polska wyemitowała wczoraj euroobligacje o wartości 750 milionów euro. Zagraniczni inwestorzy byli zainteresowani kupnem polskiego długu rządowego. (s. B1)

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce ponownie spadł o 1,5 punktu. Wskaźnik od swego ostatniego szczytu w marcu 2000 roku do chwili obecnej stracił 2,8 punktu. (s. B2)

Resort finansów do końca marca chce zmienić wykaz czasopism specjalistycznych, których sprzedaż jest objęta zerową stawką VAT, nieoficjalnie dowiedziała się gazeta. (s. B3)

Chemiskór, który zmienił nazwę na 4 Media,zamierza w tym roku wprowadzić na giełdę Dom Wydawniczy Wolne Słowo, wydawcę dziennika "Życie". Natomiast firma Polska Prasa Lokalna, część grupy medialnej Chemiskóru, chce przejąć spółkę Murawski Holding. (s. B4)

Prywatyzacja Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa rozpocznie się w kwietniu lub w maju tego roku. Zainteresowanie akcjami spółki zgłosiła już słoweńska spółka Lek, amerykańska spółka Ivax, niemiecki Merck i francusko- niemiecki koncern Aventis. (s. B4)

GAZETA WYBORCZA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na TPSA karę za praktyki monopolistyczne w wysokości 54 milionów złotych. Przyczyną nałożenia kary są wysokie opłaty za połączenia międzymiastowe. (s. 1, 16)

PRAWO I GOSPODARKA

Wicepremier Longin Kolołowski i komisarz Unii Europejskiej Anna Diamantopoulou podpisali wczoraj porozumienie o ocenie i monitorowaniu Narodowej Strategii Zatrudnienia. (s. 1, 3)

Szwajcarski gigant z branży cementu Holderbank, po akceptacji transakcji prywatyzacyjnej przez wojewodę i Ministerstwo Skarbu, zakupił Cementownię Wejherowo. (s. 1)

Fundusz Heros Life planuje uruchomienie jeszcze w tym roku dwóch funduszy: zrównoważonego i akcyjnego. (s. 10)

PARKIET

Spółka telekomunikacyjna Netia podpisała porozumienie z TPSA i w ciągu kilku tygodni rozpocznie świadczenie usług w warszawskiej strefie numeracyjnej. (s. 3)

Pozmeat chce sprzedać trzy zbędne nieruchomości za co najmniej 20,85 miliona złotych. (s. 6)

PULS BIZNESU

W 2000 roku sprzedano w Polsce 6.877 nowych aut ciężarowych o masie całkowitej powyżej sześciu ton, czyli o 5,39 procent więcej niż w 1999 roku. (s. 4)

Bank Pekao SA sprzedał spółce Deutsche Sparkassen Leasing AG 24,9 procent akcji Polskiego Leasingu Przemysłowego. Niemiecka spółka dzięki zakupowi ma już 100 procent akcji PLP. (s. 5)

Koncern Companhia Vale do Rio Doce nie wejdzie prawdopodobnie do wydzielonej z Huty Katowice spółki HK Stal, wynika z informacji gazety. (s. 12)

Resort spraw wewnętrznych wydał zgodę na zakup przez konsorcjum Electricite de France i Gaz de France większościowego pakietu akcji Zespołu Elektrociepłowni Wybrzeże. Francuzi spodziewają się, że transakcję uda się zamknąć przed końcem lutego. (s. 6)

Bank Współpracy Europejskiej zamierza, zgodnie z przyjętą strategią, skupić się na inwestowaniu w małe i średnie przedsiębiorstwa oraz prowadzeniu rozliczeń handlu zagranicznego. (s. 9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 30 stycznia