PRZEGLĄD PRASY -- 31 stycznia

POLNORD Spółka Akcyjna
opublikowano: 31-01-2003, 07:57

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 31 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

W czwartek kraje UE uwzględniły część poprawek polskiego rządu do ostatecznej wersji traktatu o przystąpieniu Polski do Unii. Nie zgodziły się jednak na propozycję podziału pieniędzy na dopłaty bezpośrednie dla rolników. (s.A1, A4)

Amerykański prezydent, George W. Bush jest wdzięczny za list podpisany przez ośmiu przywódców państw europejskich. Apel premierów Polski, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz prezydenta Czech, zdecydowanie popierający ewentualną interwencję zbrojną USA w Iraku, wywołał konsternację w Brukseli. (s.A1, A6)

Władze Polski i USA prowadzą poufne rozmowy na temat przeniesienia części wojska amerykańskich stacjonujących w Niemczech do baz na terenie Polski. Sprawa ta może zostać poruszona podczas środowych rozmów premiera Leszka Millera z prezydentem USA Georgem W. Bushem i wiceprezydentem Dickiem Cheneyem. (s.A1, A6)

PKN Orlen oczekuje pełnego połączenia z Rafinerią Gdańską (RG). Choć prezes Orlenu, Zbigniew Wróbel unika określenia "przejęcia Gdańska", ostateczna prywatyzacja RG może się właśnie do tego sprowadzać. Rzeczpospolita zastanawia się, czy RG jako samodzielna firma przestanie istnieć. (s.B1)

Wszystko wskazuje na to, że spółkom węglowym zostanie umorzone zadłużenie względem instytucji publicznych, o które wnioskowały na podstawie ustawy o oddłużeniu. Minister gospodarki i pracy, Jerzy Hausner powiedział Rzeczpospolitej, iż spółki zostaną tak dokapitalizowane, by mogły spełnić jej warunki. (s.B2)

We wtorek została zarejestrowana w sądzie Kompania Węglowa SA, która zatrudniać będzie 83 tysiące pracowników. W sobotę nastąpi przejęcie 23 kopalń z pięciu spółek węglowych. Do Kompanii nie wejdą firmy, które zostały wyłączone ze spółek węglowych i posiadają osobowość prawną. (s.B2)

W najbliższych dniach wszystkie banki-wierzyciele Daewoo-FSO mają sprecyzować swoje oczekiwania wobec MG Rover, który chce inwestować na Żeraniu. Rząd nie wyklucza ulg podatkowych dla banków, które zaangażują się w restrukturyzację spółki. (s.B2)

Wśród 25 państw przyszłej UE Polska ma do nadrobienia najpoważniejsze zapóźnienia w rozwoju. Aby w przyszłości Unia stałą się na powrót jednolitym organizmem, na fundusze strukturalne trzeba przeznaczać przynajmniej 0,45 procent jej dochodu narodowego, czyli 50 miliardów euro rocznie, uważa Komisja Europejska (KE). (s.B2)

Główna umowa na dostawę 48 nowoczesnych myśliwców F-16 zostanie podpisana 28 lutego w dęblińskiej Szkole Orląt. Zanim jednak wejdzie w życie, najpóźniej do połowy maja Polska musi wynegocjować z Amerykanami umowę offsetową. W tym samym czasie Polska musi również uzgodnić warunki offsetu dla Malezji. (s.B3)

Do dziś zainteresowani budową centralnego systemu informatycznego w PKO BP, którego wartość jest szacowana na 500 milionów-dwa miliardy złotych, mogli składać odpowiedzi na zapytanie ofertowe. Największy polski bank wysłał zaproszenia do 19 firm zagranicznych i polskich. (s.B3)

GAZETA WYBORCZA

Wiceminister infrastruktury, Krzysztof Heller, powiedział, że dopiero w połowie grudnia został poinformowały, iż rysujący się problem TPSA w kwestii liberalizacji rynku połączeń międzynarodowych może mieć istotne konsekwencje. Heller przyznaje, że spodziewał się opóźnień, ale "nie aż takich". (s.24)

Resort finansów wciąż się zastanawia, jak powinny być opodatkowane giełdowe dochody od przyszłego roku. Fundacja Upowszechniania Akcjonariatu proponuje, żeby wstrzymać się z podatkiem na trzy lata. Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, ich zdaniem powinien to być podatek liniowy pozwalający na kompensowanie strat. (s.28)

PARKIET

Przy restrukturyzacji spółek chemii ciężkiej mają wykorzystane środki z UE - zakłada przygotowany przez Naftę Polską program. Przewiduje on ponadto udział firma zajmujących się m.in. produkcją nawozów w offsecie oraz ich współpracę z PKN Orlen. Dokumenty w najbliższym czasie trafi do resortów skarbu oraz gospodarki i pracy. (s.3)

Wyprzedażą akcji banków reagują inwestorzy na krążącą od kilku dni pogłoskę o możliwym wkrótce bankructwie Stoczni Gdynia. Mirosław Piotrowski, rzecznik Stoczni twierdzi, że nie ma sygnałów o tym, żeby jakaś instytucja finansowa miała złożyć wniosek o upadłość. (s.3)

Zakłady Mięsne Duda zadebiutowały na warszawskiej giełdzie po cenie 22 złotych za akcję. Akcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Cena debiutu była zgodna z kursem odniesienia i ostatnią ceną PDA (praw do akcji). (s.3)

Do 80 milionów euro wzrośnie wartość inwestycji DBG Eastern Europe w ramach kolejnej rundy finansowania jego drugiego funduszu, której finalizacja jest planowana na koniec 2003 roku. Głównymi rynkami działania DBG - venture capital inwestującego w Europie Środkowej i Wschodniej - będą Polska, Czechy i Węgry. (s.4)

W styczniu ZUS przesłał do funduszy emerytalnych około 739,5 miliona złotych. To znacznie mniej niż w styczniu ubiegłego roku, gdy dzięki dużym przelewom, OFE pobudziły wzrosty na GPW. (s.6)

PULS BIZNESU

Leszek Czarnecki, były właściciel EFL i prezes Credit Agricole Polska, przygotowuje się do inwestycji na Wschodzie. Chce uruchomić w Rosji bank i firmę leasingową. Część inwestycji ma zamiar sfinalizować za pomocą spółki internetowej Getin, przekształconej w fundusz inwestycyjny. (s.3)

Thomas Neckmar, wiceprezes Nordei powiedział, że firma nie jest zadowolona z obecnej pozycji w Polsce. Skandynawska instytucja planuje więc awansować do pierwszej ligi bankowej, choć jej obecny udział w rynku detalicznym i korporacyjnym jest symboliczny. (s.4)

Sprawa Rywina nie będzie miała wpływu na kurs akcji Agory i nie zagrozi jej wiarygodności wśród inwestorów - zapewnia Wanda Rapaczyńska, prezes holdingu. W najbliższych miesiącach Agora zmniejszy tempo akwizycji, skoncentruje się na podnoszeniu rentowności spółek, a po uchwaleniu ustawy o radiofonii i TV wróci do rozmów z Polsatem. (s.6-7)

Aleksander Lesz, prezes i założyciel Softbanku, jednej z największych polskich firm IT, do połowy lutego odda władzę Mirosławowi Szturmowiczowi, obecnemu wiceprezesowi Prokomu. Zostawia spółkę w nie najlepszym stanie, ale wciąż z silną marką. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Kuba Kurasz; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLNORD Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 31 stycznia