PRZEGLĄD PRASY -- 5 lutego

Frantschach Świecie S.A.
05-02-2002, 08:07

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 5 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Minister zdrowia Mariusz Łapiński zapowiada, że 1 stycznia 2003 roku wystartuje nowy system ochrony zdrowia. Dotychczasowe kasy chorych zastąpi Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia z szesnastoma oddziałami regionalnymi. (s.A1)

Rząd chce finansować rozwój gospodarczy Polski pieniędzmi od inwestorów prywatnych z jednoczesnymi gwarancjami i poręczeniami skarbu państwa. Zdaniem ekonomistów jest to pomysł niebezpieczny, bo nietrafiona inwestycja oznacza konieczność wypłacenia przez państwo gwarantowanej kwoty. (s.A1 i B1)

Po poniedziałkowym posiedzeniu rady dyrektorów Gazpromu pojawiły się sprzeczne informacje o planach firmy dotyczących budowy bądź zaniechania tzw. pieremyczki, czyli przechodzącego przez Polskę a omijającego Ukrainę łącznika międzysystemowego. (s.A1 i B3)

Termin rozpoczęcia dostaw duńskiego gazu do Polski, zaplanowany na koniec 2004 roku może przesunąć się nawet o rok. Duński DONG i polskie PGNiG przesunęły termin wyjaśnienia wszelkich kwestii, niezbędnych do realizacji kontraktu, z 31 stycznia na 31 grudnia 2002 roku. (s.B1)

Spółka MediaInvest podpisała umowę z funduszem Gem Global Yield, zgodnie z którą fundusz kupi za pięć milionów dolarów akcje spółki 4Media. MediaInvest to główny akcjonariusz 4Media. (s.B1)

W poniedziałek minister skarbu Wiesław Kaczmarek poinformował, że skandynawskie Linie Lotnicze SAS są zainteresowane odkupieniem 25,1 procent akcji Polskich Linii Lotniczych LOT od Swissair. (s.B3)

Choć rada nadzorcza Elektrimu zadeklarowała, że restrukturyzacja zadłużenia jest priorytetem jej działania, zarząd spółki ograniczył się na razie do zaproponowania obligatariuszom powołania zespołu, zaś doradca holdingu dodał, że dłużnicy raczej nie mogą liczyć na lepsze warunki układu. (s.B4)

Mimo optymistycznych przewidywań z grudnia, koniunktura w przemyśle przetwórczym generalnie nie poprawiła się, choć lepiej oceniano poziom produkcji, zamówień - także eksportowych, oraz cen. Te pozytywne zmiany mogą doprowadzić do ożywienia koniunktury w najbliższych miesiącach. (s.B4)

Woodinvest kupił za 2,616 miliona złotych należące do NFI Progress białostockie Zakłady Przemysłu Sklejek Biaform. Woodinvest założony został m.in. przez Marka Kaszkowiaka, obecnego prezesa Biaformu, co wywołało protest związkowców. (s.B4)

W poniedziałek wpływowe Stowarzyszenie Banków UE (FBE) uznało w specjalnej deklaracji, że Polska i inne kraje kandydujące do Unii, dla własnego dobra nie powinny się spieszyć z zastąpieniem walut narodowych walutą euro. (s.B5)

Największy bank detaliczny w Polsce PKO BP obniżył oprocentowanie kredytów i pożyczek średnio o 1,5 punktu procentowego. Zdaniem ekonomistów nie powinnyśmy spodziewać się, że decyzja banku centralnego stanie się wzorem dla pozpostałych instytucji. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

W poniedziałek budowa polskiej części rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk była jednym zgłównych tematów rozmów premiera Leszka Millera z premierem Ukrainy Anatolijem Kinachem. Miller zapowiedział poparcie dla polskich firm biorących udział w projekcie, zapewne głównie spółki Goldengate. (s.18)

Główny ekonomista BRE Banku Janusz Jankowiak powiedział, że strategia rządu została błędnie sformułowana już na etapie celów. Sprzeczność między głównym celem - zrównoważonym wzrostem i warunkami, które osiągnięcie tego celu przekreślają, jego zdaniem źle rokuje współpracy między rządem a RPP. (s.22)

Trwa burza wokół Elektrimu. Prezes Waldemar Siwak chce złożyć pozew przeciwko Zbigniewowi Jakubasowi, członkowi grupy akcjonariuszy skupionej wokół BRE. Doradca rady nadzorczej holdingu powiedział zaś, że wierzyciele nie mogą liczyć na poprawę warunków spłaty długów. (s.24)

PRAWO I GOSPODARKA

W roku ubiegłym banki samochodowe zawarły ponad 54 tysiące umów o wartości prawie 1,2 miliarda złotych. Zdecydowanym liderem rynku został Volkswagen Bank Polska, który wyprzedził wieloletniego lidera, Fiat Bank Polska. (s.1)

PG dowiedziało się, że zapewne jeszcze w tym tygodniu MSP podejmie decyzję, w jaki sposób dalej prowadzić prywatyzację Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Według ustaleń dziennika prawdopodobny jest powrót do inwestorów, którzy złożyli wiążące oferty nabycia spółki. (s.4)

4Media prognozuje, że w tym roku osiagnie przychody ze sprzedaży przekraczające 70 milionów złotych i zysk netto powyżej 3,5 miliona złotych. Budowa grupy medialnej kosztowała spółkę 25 milionów złotych. (s.11)

Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, TPSA poniosła w trzecim kwartale 2001 roku 215 milionów złotych strat. W skonsolidowanym raporcie kwartalnym opublikowanym w listopadzie, spółka wykazała w tym okresie 248,5 miliona złotych zysku netto. (s.12)

We wtorek odbędzie się NWZA Netii, która, mimo szumnych zapowiedzi zarządu spółki, zakończy się bez podjęcia uchwały w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego. (s.12)

PARKIET

Wzrost ceny miedzi oraz słabnący złoty zneutralizowały komunikat o utworzeniu przez KGHM około 250 milionów złotych rezerw brutto w ciężar wyników za 2001 rok. Według przedstawicieli spółki, ubiegły rok zakończy ona stratą w wysokości około 30 milionów złotych, a wtym roku będzie mieć 50-70 milionów złotych zysku. (s.3)

Z decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej wynika, że Stomil Olsztyn ma 2,7 miliona złotych zaległości podatkowych. Urząd kwestionuje m.in. umowy ze spółkami z grupy francuskiego inwestora Michelina. Zarząd giełdowej spółki zapowiedział odwołanie od tej decyzji. (s.4)

Konsorcjum Elektrimu Megadex i Fortum Engineering Polska wygrało przetarg na budowę bloku parowo-gazowego o wartości około 120 milionów dolarów dla Elektrociepłowni Zielona Góra, kontrolowanej przez wrocławską Kogenerację i Dalkia Termika. (s.6)

Dwie z trzech spółek, które w listopadzie zgłosiły do sądu wnioski o upadłość Apeximu, zrezygnowały ze swoich żądań. Tymczasem zapłaty zaległych płatności domaga się przed sądem kolejny wierzyciel, Empetis. (s.6)

W zeszłym roku Kredyt Bank osiągnął zysk netto w wysokości 78,5 miliona złotych. Jest on niższy o 64 procent od wyniku uzyskanego w 2000 roku. Największy negatywny wpływ na zysk miało utworzenie przez bank rezerw w wysokości 82,6 miliona złotych. (s.6)

PULS BIZNESU

TPSA wybiera system bilingu dla klientów biznesowych. Zaproszenie ofertowe wysłano do czterech firm, w tym do Amdocsa, Portal Software i Cap Gemini. Faworytem jest Amdocs, który w razie wygranej prawie na pewno zaprosi do współpracy polskiego partnera, być może Spina. (s.3)

Zarządzane przez Enterprise Investors fundusze muszą zdecydować, czy już we wtorek sprzedać akcje Polfy Kutno, czy też poczekać i pozbyć się ich po wyższej cenie. Jeśli zostanie wybrany pierwszy scenariusz, Polfa może pozyskać inwestora branżowego jeszcze w tym tygodniu. (s.3)

Pia Piasecki z belgijskim Besixem, Skanska i Hochtief maują ogromne szanse, by zakwalifikować się na krótką listę generalnych wykonawców tzw. Złotych Tarasów. Budowa wartego ponad jeden miliarda złotych warszawskiego centrum ma ruszyć w połowie roku. (s.4)

W 2001 roku pozycję lidera branży leasingowejutrzymał EFL. W ścisłej czołówce niezmiennie plasują się też spółki powiązane z bankami. To bowiem kłopoty z uzyskaniem źródeł finansowania, a nie klientów są największą bolączką branży. (s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Frantschach Świecie S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 5 lutego