PRZEGLĄD PRASY -- 8 stycznia

Marek Knitter
opublikowano: 08-01-2004, 08:03

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 8 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Nie wiadomo, z kim Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi rozmowy w sprawie polubownego zakończenia sporu w PZU SA. O negocjacjach mówił we wtorek posłom wiceminister skarbu Tadeusz Soroka. Lorrie Morgan, rzeczniczka Eureko, inwestora PZU, powiedziała "Rzeczpospolitej", że ze strony ministerstwa nie padła żadna propozycja. (s.B1)

Wszystko wskazuje na to, że po półrocznych dyskusjach rada nadzorcza PKN Orlen na najbliższym posiedzeniu zdecyduje się na głosowanie o zmianach w zarządzie spółki. Dotychczas jednak nie ma pewnego kandydata na stanowisko prezesa, który zastąpiłby Zbigniewa Wróbla. (s.B4)

Agros Nova, powstała z połączenia Agrosu-Fortuny i Sondy, w 2004 roku chce zwiększyć wpływy ze sprzedaży o 27 procent, czyli do 733 milionów złotych. W ciągu dwóch lat firma zamierza dogonić spółkę Maspex, zajmującą pierwszą pozycję na rynku soków owocowo-warzywnych, i wejść na giełdę na przełomie lat 2006 i 2007. (s.B5)

Lars Svensson, nowy prezes Ericssona w Polsce jest przekonany, że w jeszcze tym roku zostanie w Polsce podpisany co najmniej jeden kontrakt na budowę sieci telefonii komórkowej w technologii UMTS. W jego opinii połowę tych kontraktów zdobędzie Ericsson, największy dostawca sprzętu do budowy sieci telefonii komórkowej na świecie. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Za sześć lat Warszawa będzie najsilniejszym centrum finansowym w Europie Środkowo-Wschodniej, przewiduje projekt strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego "Agenda Warsaw City 2010". Przewiduje ona prywatyzację warszawskiej giełdy i podwojenie kapitalizacji GPW w stosunku do PKB (s.18)

Fuzja budowlana Mostostalu Siedlce z Polimeksem Cekop jest zagrożona. Zwolennicy połączenia firm nie zdołali na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy zebrać wystarczającej przewagi 75 procent głosów. To oznacza, że o losach fuzji zadecyduje sąd. (s.18)

PARKIET

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd uznała, że oferta Elektrimu dotyczącą skupu akcji pracowniczych PAK wymaga "wnikliwej analizy" i skierowała sprawę do warszawskiej prokuratury. Wbrew umowie prywatyzacyjnej, Elektrim zaoferował pracownikom o 45 procent mniej, niż zostało to wcześniej ustalone. (s.1)

PULS BIZNESU

Nucarco, firma która wprowadziła na rynek amerykański samochody Subaru, Yugo i Zastava, twierdzi w swoim liście intencyjnym, że jest w stanie wyprodukować w fabryce na Żeraniu 100 tysięcy samochodów rocznie i sprzedawać je w USA. Problemem jest trudna ocena wiarygodności firmy, wynika z nieoficjalnych informacji "Pulsu". (s.4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 8 stycznia