Przegrać, żeby wygrać

Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 16-01-2019, 10:15

Premier May poniosła historyczną w skali porażkę w głosowaniu nad swoim projektem brexitu, czeka ją wotum nieufności i paradoksalnie wszystko zmierza w dobrym kierunku.

GBP/USD dziś rano jest na tym samym poziomie, co 24 godziny temu, gdyż porażka tak naprawdę przybliża nas do pozytywnego rozstrzygnięcia.

Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers
Zobacz więcej

Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers "PB"

Odrzucenie projektu porozumienia z UE ws. brexitu w brytyjskim parlamencie przewaga 230 głosów zapisze się w historii Wielkiej Brytanii jako największa porażka rządu.  Scenariusz nie jest dużym zaskoczeniem, gdyż szeroki opór opozycji, jak i rebeliantów w Partii Konserwatywnej był dobrze komunikowany. Zaczynając od złych wiadomości, trudno powiedzieć, w którym kierunku premier May teraz zamierza pokierować kwestię brexitu i czy w ogóle będzie to jej zadanie? Dziś ok. 20:00 ma odbyć się głosowanie nad wotum nieufności dla rządu. Dobra wiadomość jest taka, że pro-brexitowi torysi, nawet jeśli nie cierpią May i jej decyzji, to jeszcze bardziej nienawidzą lidera Partii Pracy Corbyna i nie zaryzykują nowych wyborów. Zatem są duże szanse (podparte deklaracjami poparcia ze strony ERG i DUP), że May przetrwa dzisiejsze głosowanie.

Co dalej? Przede wszystkim sytuację wczoraj uratowało opanowanie May, która przygotowana na porażkę od razu przedstawiła swój dalszy plan działania. May chce konsultować ze wszystkimi partiami poszukiwanie nowego rozwiązania, a jednocześnie szukać dalszych ustępstw ze strony UE. Proces ten może zając czas, którego Wielka Brytania nie ma wiele i w efekcie prawdopodobnie jest odsunięcie daty brexitu (pierwotnie 29 marca). Jednak co ważniejsze, rośnie prawdopodobieństwo łagodniejszej formy brexitu (poprzez wypracowanie międzypartyjnego konsensusu) lub całkowitego porzucenia pomysłu brexitu (przez powtórzone referendum), za to wyraźnie maleje szansa na rozstanie z UE bez porozumienia i związany z tym chaos.

W krótkim terminie to nie zmienia wiele w sytuacji funta. Podtrzymujemy nasze przekonanie, że łagodny brexit ma większe szanse niż chaotyczny scenariusz, jednak ścieżka do ostatecznego rozstrzygnięcia jest wyboista. Po wczoraj bilans ryzyk przesunął się w pozytywną stronę, ale wątpliwe jest, aby międzypartyjne dyskusje odbywały się w atmosferze spokoju i wzajemnego zrozumienia. Kłótnie i próby zbicia indywidualnego kapitału politycznego będą podnosić nerwowość wokół debaty, co podtrzyma podwyższoną zmienność notowań GBP. Najbliższe dni i tygodnie będą obarczone dużym ładunkiem niepewności, czyli są okazją dla agresywnej spekulacji (co z resztą było widać we wczorajszej huśtawce na GBP/USD), ale czynią bezowocnym dogłębne prognozowanie poziomów.

Dziś prawdopodobnie nic nie przyćmi głosowania nad wotum nieufności wobec May i wyczekiwanie będzie wyciszać aktywność inwestorów. Spośród danych z Wielkiej Brytanii dostaniemy dane o inflacji, które w obliczu powyższego tracą na istotności. Z USA napłyną dane o cenach importu, podczas gdy raport o sprzedaży detalicznej został odwołany z powodu government shutdown.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy