Przegrali, bo nie mieli (już) wadium

Jolanta Sierżan
opublikowano: 17-12-2003, 00:00

Niedopatrzenie przesądziło o oddaleniu odwołania firmy Trans-Former bez rozpatrywania.

Arbitrzy Urzędu Zamówień Publicznych odrzucili odwołanie Przedsiębiorstwa Higieny Komunalnej Trans-Former z Wrocławia od decyzji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z Kątów Wrocławskich. Sprawa dotyczyła przetargu na usługi wywozu nieczystości z terenu miasta i gminy. Umowa miała być podpisana na trzy lata. Roczna wartość kontraktu to około 600 tys. zł. Do przetargu zgłosiło się sześć firm, pięć ofert odrzucono. Ponieważ pozostała jedna, przetarg unieważniono.

Argumenty...

Oferta Trans-Former została odrzucona, ponieważ zezwolenie na prowadzenie działalności będącej przedmiotem przetargu załączone do dokumentacji było ważne do końca czerwca 2004 r. Drugim powodem była niezgodność harmonogramu z tym, którego żądał zamawiający.

Odwołujący argumentował, że udowodnił, że jest zdolny do wykonania zamówienia. Oświadczył, że ma czas, aby wystąpić o przedłużenie zezwolenia, a w specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie było terminu ważności. Dodał, że specyfikacja nie stawiała obowiązku załączania harmonogramu i nie powinien on być oceniany.

...i kontrargumenty

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wskazywał, że w specyfikacji napisano, że oferent ma sporządzić harmonogram. Podkreślił, że oferent jest uprawniony do wywozu nieczystości do innego miejsca składowania niż podał w ofercie. Ale zasadniczym faktem przemawiającym za oddaleniem odwołania było to, że wadium wniesione przez firmę w postaci polisy ubezpieczeniowej wygasło 5 grudnia (piątek). Rozprawa odbywała się 8 grudnia (poniedziałek). Ponieważ oferent nie miał wadium, zamawiający nie był związany z nim stosunkiem prawnym.

Arbitrzy uznali, że skoro upłynęła ważność wadium, Trans-Former utracił interes prawny w odwołaniu. Jest to zgodne z art. 79 ustawy o zamówieniach publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jolanta Sierżan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przegrali, bo nie mieli (już) wadium