Przejadamy rezerwy

ALEKSANDER ŁASZEK ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju
opublikowano: 21-09-2012, 00:00

Komentarz ekonomisty

Ministerstwo Finansów, zamiast trwale obniżać dług publiczny, po raz kolejny sięga po działania tymczasowe, mające jedynie ograniczyć ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego (55 proc. PKB, według metodologii krajowej). W 2013 r. kolejny, czwarty rok z rzędu mają być wypłacone pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Ponadto, zgodnie z proponowanymi zmianami, ministerstwo przy sprawdzaniu relacji długu do PKB na koniec roku będzie mogło wybrać korzystniejszy dla siebie kurs złotego (na koniec roku lub średnioroczny). Za sprawą takich działań ryzyko przekroczenia progu ostrożnościowego rzeczywiście maleje, ale w żadnym stopniu nie poprawiają one wieloletniej perspektywy finansów publicznych.

Obecnie polska gospodarka się rozwija, znaczna część osób urodzonych w czasie powojennego boomu demograficznego wciąż pozostaje aktywna zawodowo.

Na jedną osobę w wieku emerytalnym przypada dziś 3,6 osób w wieku produkcyjnym. Przed nami jednak czas, kiedy sytuacja demograficzna Polski będzie się znacząco pogarszać. Za 10 lat, mimo stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego, relacja osób w wieku emerytalnym i produkcyjnym będzie wynosić już tylko 3,1, co oznaczać będzie dodatkowe wydatki publiczne na świadczenia i opiekę zdrowotną dla coraz większej liczby emerytów oraz niższe wpływy z podatków od malejącej liczby pracujących. To właśnie wtedy pieniądze gromadzone w FRD będą najbardziej potrzebne.

Wiedząc o nadchodzących problemach, powinniśmy ograniczać dług publiczny i gromadzić oszczędności na przyszłość w FRD i OFE. Niestety, działania rządu ograniczają się do stabilizowania długu publicznego na relatywnie wysokim poziomie 50-55 proc. PKB, przy jednoczesnym przejadaniu rezerw, które miały nam pomagać w trudniejszych czasach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ALEKSANDER ŁASZEK ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu