Czytasz dzięki

Przejaśnia się szara strefa w paliwach

opublikowano: 12-06-2018, 22:00

Uszczelniające system podatkowy zmiany prawne wyraźnie ograniczyły szarą strefę w obrocie paliwami płynnymi — informuje PwC.

Dzięki wprowadzeniu pakietów paliwowego, energetycznego i transportowego, zmalało omijanie opodatkowania w branży paliwowej. Takie wnioski zawarte są w raporcie firmy PwC, sporządzonym na zlecenie Global Compact Network Poland (GCNP) oraz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

— Branża paliwowa była szczególnie narażona na działanieszarej strefy. To w niej dokonywano spektakularnych, wielomiliardowych wyłudzeń podatkowych — podkreślił Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny GCNP.

Twórcy raportu podali, że w 2017 r. szara strefa w obrocie paliwami została ograniczona o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

— Szara strefa w Polsce zmniejszyła się do rozmiarów obserwowanych w innych krajach Europy, a wpływy podatkowe w branży paliwowej wzrosły o ponad 15 proc. Taki roczny wzrost wpływów podatkowych na rynku paliw pokazuje skalę dotychczasowej szarej strefy. Straty dla budżetu państwa wjazdu do Polski tylko jednej nielegalnej cysterny to 50 tys. zł. Składają się na to straty z VAT, niższej akcyzy i braku opłaty paliwowej — stwierdził Tomasz Kassel, partner w PwC.

Twórcy raportu wyjaśniają, że o 15-procentowym spadku szarej strefy w paliwach świadczy właśnie taki procentowy wzrost zapotrzebowania na rynku na olej napędowy.

„Wprowadzenie pakietu paliwowego pozwoliło branży paliwowej osiągnąć rekordowe poziomy sprzedaży, które powodowały nawet czasowe zwiększenie kolejek w bazach paliwowych w związku z niespodziewanym wzrostem popytu na legalny olej napędowy”— czytamy w opracowaniu.

W raporcie czytamy, że w ciągu trzech lat konsumpcja legalnego oleju napędowego wzrosła aż o 53 proc.

Ponadto podaż nielegalnego paliwa została ograniczona dzięki zwiększeniu kontroli i monitorowaniu jego przewozów. W ubiegłym roku służby celno-skarbowe kontrolowały ok. 1 tys. cystern z paliwami dziennie. W pierwszej połowie 2017 r. uniemożliwiły 1,8 tys. prób przewozu nielegalnego paliwa.

Ministerstwo Finansów podało, że w tamtym okresie dzięki pakietowi paliwowemu udało się służbom odzyskać 2,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane