Przejęcia nie zaszkodzą dywidendzie

Rozmawiał Kamil Kosiński
opublikowano: 12-09-2014, 00:00

3 PYTANIA DO ADAMA PURWINA, PREZESA PKP CARGO

Jaki strategiczny cel spółka chce osiągnąć dzięki zapowiadanym przejęciom innych przewoźników?

Celem jest utrzymanie pozycji lidera krajowych przewozów towarowych w Polsce i wzmacnianie pozycji za granicą. Jesteśmy drugim pod względem wielkości przewoźnikiem w Unii Europejskiej i dalszy rozwój w skali Europy jest jedynym sensownym rozwiązaniem dla firmy z ambicjami. Jeśli uda się nam zrealizować transakcje, w kraju zwiększymy udział w przewozach m.in. paliw, miedzi i artykułów chemicznych, a za granicą uzyskamy znaczne udziały w rynkach czeskim i niemieckim. Rynek polski jest dla nas zbyt ciasny, patrzymy na niego z perspektywy przewoźnika europejskiego. Poprzez potencjalne przejęcia zwiększymy udział w rynkach zagranicznych i skalę przewozów transgranicznych, wydłużymy trasy, poprawiając rentowność przewozów, oraz rozszerzymy wachlarz oferowanych usług. Kluczowy jest też dostęp do terminali w Polsce i za granicą, który uzyskujemy poprzez potencjalne zrealizowanie transakcji.

Czy zapowiadane przejęcia i inwestycje taborowe mogą w najbliższych latach zagrozić wypłacie dywidend?

Nie zakładamy zmiany polityki dywidendowej zapisanej w prospekcie emisyjnym, czyli wypłaty dywidendy na poziomie 35- 50 procent zysku netto. Dzięki naszej dobrej pozycji bilansowej inwestycje mogą być sfinansowane z zewnętrznych źródeł.

Jak przejęcia wpłyną na zapowiadane wydatki inwestycyjne? Czy mogą zaabsorbować część zapowiadanego Capeksu, gdyż planowane do przejęcia podmioty mają nowszy tabor od PKP Cargo?

Spółki, którymi jesteśmy zainteresowani, nie mają nowszego taboru niż PKP Cargo. Jesteśmy nastawieni na efekty synergii oraz oszczędności kosztowe, ponieważ zamierzamy remontować i modernizować tabor w ramach spółek z grupy PKP Cargo. Stale zwiększamy efektywność prowadzonych prac naprawczych i modernizacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przejęcia nie zaszkodzą dywidendzie