Przejrzystość mętnej zawiesiny

opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Wielkie ćwiczenia wojskowe z założenia są zaczepne, chociaż „nasi” nie nacierają pierwsi.

Organizowane co cztery lata wielkie rosyjsko- -białoruskie ćwiczenia Zapad (Zachód) to nie żaden huragan Irma — nadeszły i przejdą, w Polsce nie dając się bezpośrednio w ogóle odczuć. Trudno też doszukiwać się jakiejś wyjątkowej symboliki w okoliczności, że ich najbardziej aktywna, trzydniowa faza rozpoczyna się 17 września. 78 lat temu właśnie tegoż dnia (była to również niedziela) Armia Czerwona uderzyła na II Rzeczpospolitą. Nie ma jednak jakichkolwiek podstaw do nerwowego porównywania manewrów Zapad 2017, odbywających się na sześciu poligonach białoruskich i trzech rosyjskich, niemal z… wizytą szkolnego pancernika „Schleswig-Holstein” w Gdańsku.

Rosyjskie czołgi T-90 uczestniczą w manewrach Zapad 2017 oczywiście tylko i wyłącznie obronnie.
Zobacz więcej

Rosyjskie czołgi T-90 uczestniczą w manewrach Zapad 2017 oczywiście tylko i wyłącznie obronnie. Fotolia

Zupełnie inną kwestią jest przejrzystość tych ćwiczeń, a raczej — nieprzejrzystość. Kreml oraz kwatera główna NATO spierają się w oświadczeniach, czy Zapad 2017 mają charakter defensywny czy ofensywny. A przecież wielkie ćwiczenia wojskowe z założenia są zaczepne, chociaż „nasi” nie nacierają pierwsi, odpowiadając na agresję państw o łatwych do rozszyfrowania fikcyjnych nazwach. W strukturze uczestników Zapadu 2017 charakterystyczny jest znaczący udział jednostek powietrzno- -desantowych, które zdecydowanie nie wykonują zadań defensywnych… Oficjalnie ćwiczy 12,7 tys. żołnierzy, albowiem w porozumieniach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ustalono na wysokości 13 tys. próg, od którego organizatorów obowiązuje rzeczywiste udostępnienie przebiegu ćwiczeń obserwatorom drugiej strony. Wliczając sztaby, służby tyłowe, pracowników cywilnych etc. manewry Zapad 2017 mogą objąć nawet 100 tys. ludzi, ale NATO nic na to nie poradzi. Pozostaje zatem przyglądanie się zdalne. Rozwój środków rozpoznania elektronicznego, kosmicznego etc. czyni przejrzystą nawet strukturę przywołaną w tytule.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu