Przejściowy wzrost inflacji nie wymusi podwyżek stóp

02-11-2004, 17:18

Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że jeśli wzrost inflacji w I kwartale przyszłego roku będzie miał charakter przejściowy, to nie będzie konieczna podwyżka stóp procentowy.

"Jeżeli wzrost cen w I kwartale przyszłego roku będzie miał charakter przejściowy, to podwyższenie stóp nie będzie konieczne. Jeżeli na ten wzrost będą wpływały inne elementy, to niestety może się okazać, że będzie to potrzebne (podwyżka stóp - PAP)" - powiedziała w rozmowie z PAP Wasilewska-Trenkner.

Jej zdaniem, inflacja w I kwartale przyszłego roku może sięgnąć nawet ponad 5 proc. Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział w piątek, że inflacja w I kwartale przyszłego roku może być wyższa od zakładanej w prognozach na IV kwartał tego roku. Ekonomiści prognozują, że na koniec roku inflacja może lekko spaść z wrześniowych 4,4 proc. do około 4,0-4,1 proc.

"Poziom inflacji w przyszłym kwartale bardzo zależy od tego, co się wydarzy w listopadzie i grudniu, co się stanie ze zmianami cen żywności, które nadały bąbel inflacji w maju, czerwcu. Normalnie jesienią są różne ruchy cen, ale widać, że ceny żywności spadają w porównaniu z tym co było wcześniej, teraz jest pytanie czy faktycznie spadną dalej" - powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Wasilewska-Trenkner zwróciła uwagę, że z danych o cenach żywności w I połowie października wynika, że nie spadły wszystkie ceny produktów, które powinny się obniżyć.

"Ostatnie dane o cenach żywności pokazują, że nie wszystkie ceny, które powinny spaść, jeszcze spadły. Ceny zbóż spadły, co sugeruje, że powinny obniżyć się ceny pieczywa. Tego efektu jeszcze nie widać" - powiedziała.

Ceny żywności w I połowie października wzrosły o 1,2 proc. w porównaniu z I połową września, a ekonomiści szacowali ten wzrost na 0,93 proc. Ceny pieczywa wzrosły o 0,1 proc.

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu w październiku, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Równocześnie RPP utrzymała restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej, co oznacza, że podwyżki stóp są bardziej prawdopodobne niż obniżki.

bea/ dan/ osz/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przejściowy wzrost inflacji nie wymusi podwyżek stóp