Przekręt z obligacjami

opublikowano: 27-06-2017, 22:00

W 2014 r. QAD-FK pozyskał 5 mln zł, które miał przekazać do TBS Brodnica. Pieniądze trafiły jednak gdzie indziej.

O tym, jak Quality All Development — Fundusz Kapitałowy (QAD-FK) podchodził do wywiązywania się z obietnic wobec kontrahentów, najlepiej świadczą wydarzenia z wiosny 2014 r., kiedy wyemitował obligacje, warte 5 mln zł, które w całości objął fundusz Open Finance Obligacje Przedsiębiorstw FIZAN.

Z warunków emisji papierów wynikało, że pieniądze „zostaną przelane w całości przez emitenta na rzecz Brodnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego” i będą przeznaczone na realizację inwestycji w postaci wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Tymczasem tego samego dnia, kiedy obsługujący emisję Dom Maklerski DF Capital przelał na konto QAD-FK 5 mln zł, prawie wszystkie pieniądze trafiły na rachunki kilku innych spółek, powiązanych z Tadeuszem Góralskim, ówcześnie szefem rady nadzorczej i większościowym akcjonariuszemfunduszu. Prawie wszystkie, bo… 780 tys. zł udało się zająć jednemu ze ścigających QAD-FK komorników.

— Nie wiem, kto zdecydował o tych przelewach. Ja z tymi działaniami nie mam nic wspólnego — zapewnia Tadeusz Góralski. O takim, niezgodnym z warunkami emisji, rozdysponowaniu kwoty 5 mln zł, syndyk Halina Lechmańska poinformowała prokuraturę już rok temu, przedstawiając w tej sprawie pełną informację wraz z potwierdzającymi ją dowodami. I nic.

W tym wątku, jak w każdym innym dotyczącym QAD-FK, nikt do dziś nie usłyszał zarzutów. Tymczasem choć Brodnickie TBS nie zobaczyło z 5 mln zł ani złotego, w księdze wieczystej należącej do niego nieruchomości wciąż widnieje hipoteka na 7,5 mln zł. Co więcej, jej administrator, działający w imieniu funduszu Open Finance, wszczął egzekucję z nieruchomości. To zmusiło TBS do obrony poprzez złożenie pozwu „o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym”. Sprawa sądowa jest w toku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane