Przełom w perspektywach zysków spółek (WYKRES DNIA)

W tym roku po raz pierwszy od sześciu lat analitycy podwyższają globalne prognozy zysków spółek. To dobry sygnał dla inwestorów, zauważają instytucje finansowe.

Od początku roku w skali globu podwyżek prognoz zysków spółek było więcej niż obniżek, wynika z danych agencji Bloomberg. To sytuacja, z którą inwestorzy nie mieli do czynienia od sześciu lat, w czasie których gospodarka światowa zmagała się z presją deflacyjną. Teraz jednak globalne ożywienie oraz powrót inflacji mogą oznaczać początek dłuższego okresu podwyżek prognoz wyników, zapowiada Bank of America ML.

Prognozy są podwyższane nawet pomimo tego, że już na początku roku były dość optymistyczne, zauważają specjaliści banku JPMorgan Chase. Obecnie konsensus prognoz na ten rok zakłada poprawę zysków w Europie w porównaniu z 2016 r. o 15 proc., w USA o 9 proc., a w Japonii o 16 proc. Według JPMorgan Chase wyniki spółek w pierwszym kwartale mogą być jeszcze lepsze od już podwyższonych prognoz. Wskazują na to między innymi zmiany w polityce cenowej przedsiębiorstw, dźwignia operacyjna, wyższe ceny surowców oraz sprzyjające warunki kredytowania.

Poprzednie przykłady wyjścia liczby podwyżek prognoz ponad liczbę ich obniżek zapowiadały wzrost indeksów w ciągu następnych 12 miesięcy, zauważa Bank of America ML. Ostatnimi latami podwyższania prognoz zysków na dany rok były lata 2007 oraz 2010. W tych latach globalny indeks MSCI ACWI zyskał odpowiednio 9,6 proc. oraz 10,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Przełom w perspektywach zysków spółek (WYKRES DNIA)